Azerbaycan Millî Olimpiyat Komitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Azerbaycan Millî Olimpiyat Komitesi
AzericeAzərbaycan Milli Olimpiya Komitəsi
Kuruluş1992
TürSpor Kurumu
MerkezBakü
Konum
Resmî dillerAzerice
Başkanİlham Aliyev
Resmî sitenoc-aze.org

Azerbaycan Millî Olimpiyat Komitesi (AzMOK, AzericeAzərbaycan Milli Olimpiya Komitəsi), Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne bağlı ve Azerbaycan'da Olimpiyat Oyunları'nı gerektiği zaman organize etmek ve oyunlara katılan sporculara destek vermekle hükümlü kuruluş. Komitenin merkezi Azerbaycan'ın başkenti Bakü kentindedir.

Azerbaycan Millî Olimpiyat Komitesi, Olimpiyat Bildirgesi, Azerbaycan Cumhuriyetinin kurum ve kuruluşlarına ilişkin mevzuatına dayanarak oluşturulmuştur. Komite, Azerbaycan Adalet Bakanlığınca tescil edilmiş; Tüzüğü Uluslararası Olimpiyat Komitesinde kabul edilmiş tüzelkişi statülü bağımsız sivil toplum örgütüdür.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

1992’de kurulan[1] Azerbaycan Millî Olimpiyat Komitesi, 1993 yılında Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne kabul edilmiştir. Aynı zamanda 1993 yılında Avrupa Olimpiyat Komiteleri'ne de üye olmuştur.

Komitenin Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından tanınmasına dek geçen sürede lisans yarışları sonuçlanması yüzünden, 1992 yılında kurulmasına rağmen Azerbaycan Barselona'da düzenlenmiş 1992 Yaz Olimpiyatlarında bağımsız bir devlet olarak temsil edilememiştir. Ama Azerbaycan’ın 5 sporcusu Bağımsız Devletler Topluluğu takımında Olimpiyat Oyunlarına katılmışlardır.

1994 yılında Azerbaycan’da Olimpiyat Hareketinin durumu, Milli Olimpiyat Komitesinin faaliyeti ile tanışmak için Uluslararası Olimpiyat Komitesinin Başkanı Juan Antonio Samaranch, Milli Olimpiyat Komiteleri Birliğinin Başkanı Mario Vaskes Rana, Avrupa Olimpiyat Komitesi Başkanı Jack Rog Bakü’ye gelmiş ve cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile buluşmuşlar.

Azerbaycan bağımsız devlet olarak ilk kez 1996’da Olimpiyat Oyunlarına katılmıştır.

Azerbaycan Milli Olimpiyat Komitesi başkanı İlham Aliyev

31 Temmuz 1997 yılından itibaren Azerbaycan Milli Olimpiyat Komitesi başkanlığını İlham Aliyev yürütmektedir.[2]

Hedef[değiştir | kaynağı değiştir]

AzMOK, Azerbaycanlı atletleri seçmeyi, onlara antrenman imkânı sağlamayı, maddi destek olmayı ve Olimpiyat Oyunları, Kış Olimpiyat Oyunları ve diğer bu gibi spor organizasyonlarına hazırlamayı hedefler.

AzMOK ayrıca Azerbaycan'ı her türlü Olimpik toplantıda ve organizasyonda temsil eder. Aday şehirlerin seçiminde Azerbaycan'ı temsil eder ve aday olan şehirleri Uluslararası Olimpiyat Komitesine sunar. Örneğin, 2 kez Azerbaycan'ın başkenti Bakü'nü Yaz Olimpiyat Oyunları adaylığına sunmuştur.

Katıldığı organizasyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Posta pulunda[değiştir | kaynağı değiştir]

2002 Azerbaycan posta pulu.[3]

Azerbaycan Millî Olimpiyat Komitesi′nin kuruluşunun 10. yılı ile ilgili olarak 6 Mart 2002′de Azermarka tarafından posta pulu basılmıştır.[3] 3000 manat değerinde olan o posta pulunun dizayn işlerini H.Mirzeyev yapmıştır. Azerbaycan tarihinde burakılmış 605. posta pulu olan bu posta pulundan toplamda 100.000 adet burakılmıştır.

15 Aralık 1994'te Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin 100. yılı ile ilgili olarak 3 tane posta pulu da burakılmıştır ki, onların da üzerinde Azerbaycan Millî Olimpiyat Komitesi logosu vardır.[4]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Azərbaycan Milli Olimpiya Komitəsi. mys.gov.az". 3 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2012. 
  2. ^ "Tərcümeyi-hal: İlham Heydər oğlu Əliyev". 4 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2012. 
  3. ^ a b 6 Mart, 2002-ci il . Milli Olimpiya Komitəsinin 10-cu ildönümü. azermarka.az[ölü/kırık bağlantı]
  4. ^ a b c d "1994, December, 15. The 100th Ann. of the International Olympic Committee. azermarka.az". 14 Temmuz 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]