Azerbaycan Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu

Koordinatlar: 40°22′29″K 49°50′43″D / 40.37472°K 49.84528°D / 40.37472; 49.84528
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Azerbaycan Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu
Azerbaijan State Academic Opera and Ballet Theatre main façade, 2015.jpg
Azerbaycan Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu Binası
Genel bilgiler
Tür Opera salonu
Mimari tarz Art Nouveau
Konum  Azerbaycan, Bakü,
Nizami küçəsi 95 (Nizami Sokağı 95)
Koordinatlar 40°22′29″K 49°50′43″D / 40.37472°K 49.84528°D / 40.37472; 49.84528
Başlama 1910
Tamamlanma 1911
Sahip Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı
Tasarım ve inşaat
Mimar Nikolay Bayev

Azerbaycan Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu (Azerice: Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrı), Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki başlıca opera binasıdır. Azerbaycan Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu, Azərbaycan'ın ulusal opera ve bale tiyatrosudur.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Azerbaycan'da, Rus İmparatorluğu'nun ve Dünya'nın ilk petrol sanayiinin doğmasında ve gelişmesinde önemli rol oynamış Azeri iş adamı ve hayırsever Hacı Zeynelabidin Tağıyev'in girişimiyle, Azerbaycan Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosuna evsahipliği yapan Art Nouveau tarzındaki bina 1910-1911 yılları arasında mimar-mühendis Nikolay Bayev tarafından inşa edilmiştir. 18 Ekim 1918 yılında Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti hükûmeti bu binayı satın alarak, devlet yapısı altında bir ulusal opera ve bale tiyatrosunun yaratılmasında karar aldı ve Azerbaycan Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosunun kurulmasının adımlarını atmış oldu. Azerbaycan Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu, 1920 yılında resmen kuruldu ve aynı yıl kapılarını halka açıp opera ve bale eserlerinin gösterimine başladı. 1928 yılında opera ve bale tiyatrosuna, modern Azerbaycan edebiyatı'nın seçkin temsilcilerinden biri olan Azeri yazar Mirza Fetali Ahundov'un onuruna, adı verildi. 1959 yılında opera ve bale tiyatrosuna "Azerbaycan Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu" adı verildi.

Azerbaycan Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu, Azerbaycan klasik müzik ve operasının kurucusu olarak kabul edilen ünlü Azeri besteci Üzeyir Hacıbeyov'un oynatılan opera eserleri sayesinde, hem Azerbaycan ve hem Sovyetler Birliği çapında üne kavuştu. Sonraki yıllarda Zülfügar Hacıbeyli, Müslüm Magomayev, Efrasiyab Bedelbeyli, Fikret Amirov, Kara Karayev, Cevdet Hacıyev, Cihan Cihangirov, Sultan Hacıbeyov, Arif Melikov, Eşref Abbasov ve diğer Azeri bestekârları da Azerbaycan opera ve bale sanatına katkıda bulundu. Adı geçen bestekârların, özellikle de Üzeyir Hacıbeyov'un eserleri şimdi de Azerbaycan Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu'nun repertuvarında geniş yer tutuyor. Ayrıca, Azerbaycan Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu'nda, adı geçen bazı Azeri bestekârların eserlerinin galaları da yapıldı.

Çeşitli dönemlerde Azerbaycan Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu'nun sahnesinde Fyodor Şalyapin, Leonid Sobinov, Valeri Barsov, Irina Arkhipova, Yelena Obraztsova, Mariya Bieşu, Maya Plisetskaya, Vyaçeslav Gordeyev, Placido Domingo, Zurab Sotkilava, Vladislav Pyavko, Montserrat Caballe, Anastasiya Voloçkova, Svetlana Zaharova gibi birçok dünyaca ünlü opera ve bale sanatçısı gösteri yapmış ve günümüzde de dünyaca ünlü yeni nesil opera ve bale sanatçısı da gösteri yapmaktadır.

Galaleri Azerbaycan Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu'nda Yapılanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Operalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Baleler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Kız Kalesi, Efrasiyab Bedelbeyli, 1940
  • Gülşen, Sultan Hacıbeyov, 1950
  • Yedi Güzel, Kara Karayev, 1952
  • Yıldırımlı Yollarla, Kara Karayev, 1961
  • Muhabbet Efsanesi, Arif Melikov, 1962
  • Karaca Kız, Eşref Abbasov, 1965

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]