Azerbaycan Devlet Akademik Millî Dram Tiyatrosu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Azerbaycan Devlet Akademik Millî Dram Tiyatrosu dış cepheden görünüm

Azerbaycan Devlet Akademik Millî Dram Tiyatrosu (Azerice: Azərbaycan Dövlət Akademik Milli Dram Teatrı), Azerbaycan'ın ulusal dram tiyatrosudur. Azerbaycan Devlet Akademik Millî Dram Tiyatrosu, başkent Bakü'de bulunmaktadır.

1919 yılında Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti döneminde Bakü'de kurulan Azerbaycan Devlet Kukla Tiyatrosu, Azerbaycan tiyatrosunu ilk defa ulusal ve devlet bünyesinde toplamıştır ve ülkenin önde gelen tiyatro oyuncularının, yazarlarının ve yönetmenlerinin yetişmesinde önayak olmuştur.

Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti dönemimde, tiyatro ulusal ve uluslararası alanda sergilenen başarılar sebebiyle 1948 yılında Kızıl Bayrak İşçi Nişanı ve 1974 yılında Lenin Nişanı ile ödüllendirilmiştir. 1959 yılında tiyatroya "Akademik" adı eklendi ve 1965 yılında tiyatroya "Devlet Tiyatrosu" statüsü verildi. Tiyatro 1923-1933 yılları arasında Azeri Sovyet siyasetiçisi Dadaş Bünyadzade'nin ve 1933-1991 yılları arasında Azeri Bolşevik lideri Meşedi Azizbeyov'un adlarını taşımıştır. 1991 yılında Azerbaycan Cumhuriyeti bağımsızlığını kavuşunca, tiyatro Akademik Milli Dram Tiyatrosu adını almıştır.

"Əmir Teymur" tamaşası (Azərbaycan Dövlət Akademik Milli Dram Teatrının tamaşası, 22 iyun 2014-cü il).jpg

Tiyatroda Mirzaağa Aliyev, Hüseyin Arablinski, Alesker Alekperov, Muhtar Dadaşev, Sıtkı Ruhulla, Adil İskenderov, Barat Şekinskaya, Leyla Badirbeyli, Sona Hacıyeva, Merziye Davudova, Hüküme Kurbanova, Necibe Melikova, İsmail Dağıstanlı, İsmail Osmanlı, Mahsun Sinani, Ejder Sultanov, Fatma Kadri, Kâzım Ziya, Memmedali Velihanlı, Aliağa Ağayev, Melik Dadaşov, Ali Zeynalov, Tevfik Kâzımov, Alesker Şerifov, Hasanağa Salayev, Memmedrıza Şeyhzamanov, Rıza Afganlı gibi Azerbaycan Tiyatrosu'nun önemli oyuncuları ve yönetmenleri yer almıştır.

Tiyatronun repertuvarında Azerbaycan edebiyatı'nın yazarlarının ve ayrıca diğer dünya yazarların klasik eserleri yer alır.

Tiyatroda Cafer Cebbarlı, Mirza Fetali Ahundov, Ali Bey Hüseyinzade, Necef Bey Vazirov, Hüseyin Cavid, Sabit Rahman, Neriman Nerimanov, İlyas Efediyev gibi Azerbaycan yazarlarının klasik eserleri ile Shakespeare, Schiller, Molière, Dumas, Hugo, Balzac, Puşkin, Lermontov, Tolstoy, Gogol gibi diğer dünya yazarların klasik eserleri sahnelenir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]