Azerbaycan Cumhuriyeti Millî Güvenlik Bakanlığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Azerbaycan Milli Güvenlik Bakanlığı
Milli Təhlükəsizlik Nazirliyi
Genel bilgiler
Kuruluş Tarihi 1 Kasım 1991
Kapanış Tarihi 2015
Sonraki kurum
  • DTX
Bağlılığı Azerbaycan Hükümeti
Adres Bakü, Azerbaycan
Yönetici(ler)
Websitesi mns.gov.az

Azerbaycan Cumhuriyeti Millî Güvenlik Bakanlığı istihbarat, karşı istihbarat faaliyetleri, devlet sırrının korunması, suçların tespiti, önlenmesi alanlarında Azerbaycan Cumhuriyeti'nin kanunu ile belirlenmiş yetki merkezi yürütme organıdır.

Bakanlık kendi etkinliğinde Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasasını, Azerbaycan Cumhuriyeti kanunlarını, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının ferman ve emirlerini, Azerbaycan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulunun karar ve emirlerini, ayrıca Azerbaycan Cumhuriyetinin taraf olduğu uluslararası sözleşmeleri, Bakanlığın esasnamesini ve düzgüsel hukuk düzenlemelerini yönlendirilir. Bakanlıkta çalışmak için Milli Güvenlik Bakanlığı'nın Haydar Aliyev adına Akademisi'ne girilip burada eğitim alınabilir. Milli Güvenlik Bakanlığı'nın resmi internet sitesi Bakanlığın başlıca faaliyet yönleri hakkındaki bilgi verir, ülke ve dünya kamuoyuna ilk kaynaktan bilgi ulaştırılmasına hizmet eder. 2004 yılından itibaren bakanlık General Eldar Mahmudova tarafından yönetilmiştir.

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Azerbaycan Milli Güvenlik Bakanlığı 1 Kasım 1991 tarihinde Sovyet Devlet Güvenlik Komitesi'nin (KGB) maddi-teknik ve personeli temelinde kurulmuştur. Adı ve güvenlik gövdesinin personeli değişmişti, ama Bakanlığın karşılaştığı temel değişiklik görevleri oldu.

Örgütlenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Bakanlık Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasası, Azerbaycan Cumhuriyeti yasaları, Cumhurbaşkanı kararnameleri, Bakanlar Kurulu kararları ve kararnameleri tarafından yönlendirilir, Azerbaycan'ın tarafı olduğu uluslararası anlaşmalar, tüzük ve diğer normatif yasalara göre davranır.

MGB karargahı aşağıdaki şehirlerdedir:

  • Bakü
  • Gence
  • Nahçıvan Şehri

Güncel MGB olguları[değiştir | kaynağı değiştir]

2008 yılında, MGB Abu Bakr Camii terörist saldırılarını önledi, El Kaide üyelerinin bir düzinesi tutuklandı.

Dış bağları[değiştir | kaynağı değiştir]

MGB'nin Milli İstihbarat Teşkilatı, Mossad ve diğerleri dahil olmak üzere birçok yabancı istihbarat örgütleriyle bağları vardır.

01.02.2017 Azerbaycan’da terör saldırısı planlayan gruba yapılan operasyonda 4 terörist öldürüldü, 1’i sağ ele geçirildi.

Azerbaycan’da terör saldırısı planlayan gruba yapılan operasyonda 4 terörist öldürüldü, 1’i sağ ele geçirildi.

Azerbaycan Devlet Güvenlik Servisinden yapılan açıklamada yurtdışı bağlantılı olduğu tespit edilen ve terör eylemi planlayan bir gruba operasyon düzenlendiği belirtildi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]