Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı
Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi
The logo of the Ministry of Economy of Azerbaijan.jpg
Genel bilgiler
Kuruluş tarihi 15 Ocak 2016
Yönetici(ler)
Web sitesi www.economy.gov.az

Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı (AzericeAzərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi), Azerbaycan'da ekonomiden sorumlu bakanlıktır.

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

1918 yılında Azerbaycan Demokratik Cumhuriyetinin, ilk Ticaret ve Sanayi Bakanı kulurdu.

1920-1991'de SSCB'nin bir parçası olan Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'ndeki ekonomik konular Ticaret, Sanayi ve Gıda Komiseriği, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı ve Azerbaycan SSR Devlet Planlama Komitesi gibi organlar tarafından düzenlendi.

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının 30 Nisan 2001 tarihli Kararnamesi ile Devlet Malları Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Antihisar Politika ve Girişimciliğe Destek Devlet Komitesi ve Yabancı Yatırım Ajansı kaldırılmış ve Ekonomik Kalkınma Bakanlığı kurulmuştur.[2].

Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı, 22 Ekim 2013 tarihli Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nın emriyle Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı temelinde kurulmuştur.

Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı, 15 Ocak 2016 tarihli Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nın emriyle Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı temelinde kurulmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]