Azerbaycan Vahit Komünist Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Azerbaycan Birleşik Komünist Partisi sayfasından yönlendirildi)
Azerbaycan Vahit Komünist Partisi
AzericeAzerbaycan Vahid Kommunist Partiyasi
Genel başkan boş
Kuruluş tarihi 1993
İdeoloji Komünizm
Marksizm-Leninizm
Azerbaycan

Azerbaycan Birleşik Komünist Partisi (AzericeAzerbaycan Vahid Kommunist Partiyasi) Azerbaycan'da Siyasi partidir. AVKP, 1993 sonlarında bilim insanı Sayad Sayadov tarafından kurulmuş ve 1995 yılında Adalet Bakanlığı'na kaydedilmiştir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

1997 bölünmesinden sonra, AVKP her ikisinin de adı Azerbaycan Vahit Komünist Partisi olan iki farklı partiye bölündü, birisi Sayadov liderliğinde, diğeri ise Bakü Şehir Parti Komitesi Musa Tukanov liderliğindeydi. Partinin büyük kısmı, 1998 kongresinde lider olan Tukanov'u destekledi.

Mayıs 2002'de, Tukanov sol kuvvetlerin koordinasyon konseyi kurulmasını (CCLF) önerdi. CCLF, "sosyalizm için mücadele için" sol kuvvetlerin çabalarının bir araya getirilmesi amacıyla kuruldu. Kurucuları "vahşi kapitalist rejimi" değiştirmeye çalışmaktadırlar. Tukanov'ın kelimeleri ile, AVKP-2 ve müttefikleri ülkede demokratik yöntemler ile gücün değiştirilmesini desteklemektedirler. Ancak Tukanov devrimci yöntemleri kabul etmiyor ve onun fikrince "devrimci durum kendiliğinden büyüyecekti". AVKP-2, Belarus ve Rusya birlikleri birleşmeyi desteklemektedir. SSCB'nin yeniden kurulması fikri ile, Tukanov'un düşüncesi, referandum gereklidir. "İşçilerin temsilcileri", Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya'da iktidara geldiklerinde, Karabağ problemi de çözülecekğini düşünmektedir. 2015 Azerbaycan genel seçimlerinde, Sayad Sayadov 12. Bölge'de oyların % 8.3'nü alarak iktidar partisi YAP'ın adayı Mixail Zabelin'den sonra ikinci olmuştur.[1]

Partinin kendisi 7,000 üyesi olduğunu belirtmektedir.

AVKP'nin, Kommunist isimli yayını vardır.

AVKP-1 başkanı Sayad Sayadov 2011 ekim ayının 30'da [2],AVKP-2 başkanı Musa Tukanov ise 15 Nisan 2019'da öldü.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 10 Mart 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2007. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Haziran 2020. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Haziran 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]