Azapkapı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Azapkapı, Beyoğlu sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Azapkapı
—  Semt  —
Atatürk Köprüsü ve Sokollu Mehmet Paşa Camiinin yer aldığı Azapkapı'dan bir görünüm.
Atatürk Köprüsü ve Sokollu Mehmet Paşa Camiinin yer aldığı Azapkapı'dan bir görünüm.
Beyoğlu
Beyoğlu
Ülke Türkiye Türkiye
Bölge Marmara
İl İstanbul
İlçe Beyoğlu
Yönetim
 - Muhtar
Zaman dilimi DAZD (+2)
Posta kodu
Alan kodu (+90) 212
Plaka kodu 34

Azapkapı, Şişhane'den Unkapanı köprüsü inerken bugünkü Yolcuzade İskender Caddesi'nin güneyinde kalan, güneybatıda Tersane Caddesi ve köprünün ayaklarından denize kadar uzanan semt. Unkapanı ve Galata köprüleri ile Haliç'in güney kıyısına, dolayısıyla Eminönü ve Aksaray bölgelerine bağlantısı bulunmaktadır. Batısındaki Yolcuzade İskender Caddesi ile de Taksim Meydanı'na ulaşılabilmektedir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Semte Azapkapı adının verilmesinin nedeni, İstanbul'un fethinden sonra kurulan, o zamanlar İstanbul Tersanesi olarak bilinen, bugünkü Haliç Tersanesinin yanındaki Azebler Kışlası ve surların bu bölgesindeki kapının adı olan Azeb Kapısı'dır. Azebler, 15. yy'ın ilk yarısından itibaren, gemi hizmetlerinde, tersane ve donanmada görevli deniz erleriydi. Kışlaları tersane yakınındaydı.

İstanbul'un ilk tramvay hattı 1872'de Azapkapı-Beşiktaş arasında kurulmuştur. Cumhuriyet döneminde Azapkapı tamamen iş merkezine dönüşmüş ve Perşembepazarı olarak anılmaya başlanmıştır. Semtin görünümü 1960'larda yapılan alt ve üst geçitler ve yonca yaprağı düzenlemeleri ile çok değişmiş, semt adeta bu ulaşım bağlantılarının altında kaybolmuştur. Bu imar değişimleri özellikle Saliha Sultan Çeşmesi'nin bir meydan çeşmesi olma özelliğini kaybetmesinde etkili olmuştur.[1]

İnşaat malzemeleri, hırdavat ve elektrik gereçlerinin satıldığı işyerleri Azapkapı'nın görünümümne egemen olmuşlardır. 1980'li yıllarda Haliç kıyılarını açmayı amaçlayan istimlakler, semtin yola göre Haliç kıyısında kalan bölümünü hemen hemen yok etmiştir. Perşembepazarı tüccarlarının bir kısmı Okmeydanı'nda inşa edilen Perpa'ya (Perşambe Pazarı) taşınmıştır.

Azapkapı, bugün Arap Camii ile Emekyemez mahalleleri muhtarlık sınırları içindedir ve bu iki mahallenin belirli bir kısmını oluşturmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]