Ayten Aydın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Ayten Aydın, (d.1930, Konya), inşaat yüksek mühendisi, antropolog, bilim araştırmacısı, yazar

Ön yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tabiat Bilgisi öğretmeni ve konser verecek nitelikte bir müzisyen olan babasının görevi nedeniyle Konya'da dünyaya gelmiştir. Çocukluk ve ilk gençlik dönemi üniversiteyi kazanana kadar İzmir'de geçmiştir. 1951 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi'nden inşaat mühendisi olarak mezun olmuştur.

Meslek yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Mezun olduktan sonra ilk 15 yıl büyük çapta su kaynakları geliştirilmesinde olmak üzere Türkiye'de çalıştı. Akarsularin düzenlenmesi ve ülkedeki bütün nehir havzalarının geliştirilmesi planlayıcısı olarak çalıştığı bu dönemde çoğunluğu Amerika Birlesik Devletleri'nde (ABD) olmak üzere yurt dışında işyeri uygulama eğitimleri ve lisans üstü çalışmalar yaptı.

1966 yılından sonra katıldığı Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nde 25 yıl çalıştı. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin toprak, su ve kırsal kalkınma faaliyetleri içinde çok disiplinli ve karmaşık sistemler çerçevesinde çeşitli pozisyonlarda çalıştı. Bu çalışmalar esnasında bu ülkelerin çoğunun, ekonomik, fiziksel ve sosyal kalkınma sorunları için çözüm arayışında, ülke yöneticileri ve çalışanları ile doğrudan temas halinde bulundu. Halkının yaşamınını ve gereksinmelerini kendilerinden dinleme imkâni oldu. Bu deneyimler ona insani ilişkilerin değerlendirilmesinde geniş kapsamli ve derin bir öğreti olmuştur.

1966 yılından beri Uluslararası Sistem Bilimleri Derneği (International Society for System Sciences- ISSS) nin bir üyesi olarak bu organizasyonun konularındaki konferanslara katılarak bildiriler sundu. Bu faaliyetlerin içinde bulunması ilgi alanının büyük ölçüde çeşitli bilimsel ve insani konularda gelişmesine yardımcı olmuştur. 1999 yilindan beri de Uluslararasi İleri Çalışma Enstitüsünün (IIAS) bir elemanı olarak ilgili konularda sempozyumlar organize etmekte ve bildiriler sunmaktadir.[1]

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nde (UN/FAO) çalıştığı yıllarda üyelik ve başkanlıklarını yaptığı Çevre Sorunları, Sürdürülebilir Kalkınma, İşlenebilir Toprak Planlama, Ormancılık ile uğraşan bölümler arası komitelerde üe ve/veya başkanlık yaparak çeşitli faaliyetlerin karmaşık süreçler içinde kalkınma hedeflerine dogru yaklaşımlarını izleme imkânı, kendisinin genel bakış açısını oluşturmuş ve bu konudaki yeteneğinin gelişmesine katkıda bulunmuştur.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nden emekli olduktan sonra, biyolojik ve kültürel antropoloji, sosyoloji, fikirler tarihi, sanat tarihi, felsefe ve yanı sıra müzik ve tıp kültür ve beşeri bilimler dahil olmak üzere bu konularda resmi ve gayrı resmi çalışmalar yapmış, sertifika ve diplomalar almistir.

On yıl önce Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nden emekli olduktan sonra, biyolojik ve kültürel antropoloji, sosyoloji, tarih, sanat tarihi, felsefe yanı sıra müzik ve tıp kültür ve beşeri bilimler dahil olmak üzere bu konularda resmi ve gayrı resmi çalışmalar yapmış, bu arada Antropoloji Bölümü'nü bitirmiştir.

Dünyadaki çeşitli konferanslarda insani ve sosyo-politik konularda bildiriler sunmakta bu konudaki çalışma ve araştırmalarını [2][3] dünya üzerinde yaptığı seyahatler ve pratik deneyimlerle desteklemektedir.

40 yılı aşkın zamandır Roma’da yaşayan Aydın, “Türkiye Halkının Kültürel Evrimi” adında bir kitap üzerinde çalışmakta, Radikal gazetesi [4] ve Eskişehir İkieylül [5] ve "Karaman'da Uyanış" gazetelerinde yazılar yazmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]