Ayna Sultanova

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ayna Sultanova
Ayna Sultanova
Azerbaycan SSC Eğitim Halk Komisarı, Adalet Halk Komisarı, Ali Mahkeme Başkanı
Kişisel bilgiler
Doğum 1895
Pirebedil, Bakü Guberniyası, Rus İmparatorluğu
Ölüm 1938
Azerbaycan SSC
Ölüm nedeni Kurşuna dizilerek infaz
Vatandaşlığı SSCB
Partisi Sovyetler Birliği Komünist Partisi
Evlilik(ler) Hamid Sultanov
Yaşadığı yer Bakü
Ödülleri Kızıl Bayrak İşçi Nişanı

Ayna Sultanova (1895, Pirebedil - 1938), Azeri devrimci. Azerbaycan'ın ilk kadın komünist devrimcilerinden biridir.[1] 'Şark kadını' (Azerice: Şərq Qadını) dergisinin ilk editörüdür. Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetinde(ASSC) Yüksek Mahkeme başkanı ve Eğitim, Adalet Komisarlığı gibi yüksek görevlerde bulunmuştur.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayna Sultanova 1895 yılında Rus İmparatorluğunun Bakü guberniyası Kuba uyezdinin Pirebedil köyünde doğmuştur. Sultanova, ASSC-nin ilk içişleri bakanlarından olan Gazanfer Musabeyov kızkardeşidir. 1912'de Baküde Kutsal Nina kız gimnazyumunu bitirmiş, daha sonra bu okulda öğretmen olarak çalışmıştır. 1917-18 yıllarında bolşeviklerle çalışmıştır. 1918-de Sovyetler Birliği Komünist Partisi sıralarına katılmıştır.

Komünist karşıtı Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti kurulunca Rusyaya gitmiştir. 1919-20 yıllarında Moskovada Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti Dışişleri Halk Komisaryatının Orta Doğu şubesinde çalışmıştır. Azerabycanda komünist hükûmet kurulunca Baküye dönerek 10 sene Azerbaycan Komünist Partisi Merkezi Komitesinde çalışmıştır.

1937-1938 yıllarında Ayna Sultanova Azerbaycan SSC-nin çeşitli bakanlıklarında yüksek görevlerde çalışmıştır. Bu devirde Sultanova Moskova Kızıl Professura Enstitüsünde eğitim de almıştır.

Kızıl Bayrak İşçi Nişanı ile ödüllendirilmiştir.

1938 yılında Ayna Sultanova, kardeşi Gazanfer Musabeyov ve kocası Hamid Sultanov ile birlikte 1937 Stalin'in Büyük Temizlikinin kurbanı olmuştur. Hepsi "halk düşmanı" suçlaması ile Kurşuna dizilerek infaz edilmiştir.

Anı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bakü ve Azerbaycanın diğer şehirlerinde onlarca sokak Ayna Sultanovanın adını taşıyor. Baküde Ayna Sultanova heykeli mevcuttur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sultanova, A.M., Azerbaycanda sovyet hükümeti için savaşanlar. Azerbaycan devlet neşriyyatı, 1957, sayfa 110. (rusça) А. М. Султанова // Активные борцы за советскую власть в Азербайджане. — Б.: Азербайджанское государственное издательство, 1957. — С. 110.