Aydoğdu, Vakfıkebir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Aydoğdu
—  Mahalle  —
Trabzon
Trabzon
Ülke  Türkiye
İl Trabzon
İlçe Vakfıkebir
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 317
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 462
İl plaka kodu 61
Posta kodu 61400
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=262081

Aydoğdu, Trabzon ilinin Vakfıkebir ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Vakfıkebir Aydoğdu Mahalleninün kuruluşu; Demekrat Parti İktidarında Başbakan Adnan MENDERES'e Aydoğdu Mahalleninün ileri gelenleri, Kosor Mehmet KOYUN, İsmail KOYUN, Selim KOYUN, (Yiri) Osman KOYUN, (Calı) Osman KOYUN ... gibi heyet tarafından yeni bir köy oluşturmak için müracaat etti. Yeni Mahallenin ismini 1958 yılından önce AYDOĞDU olarak koydular. 1958 de Adnan Menderes Trabzon Özel İdareye gönderdiği yazı bir müddet sümen altı yapılmıştır. Başvekil idam edilende henüz köy ayrılmamıştı, idamdan sonraki tarihte Muhtar Mustafa KOYUN ve avukat Ahmet KANBUROĞLU nun uğraşları ile 1961 den sonra Kirazlık mahallesinden ayrılarak Aydoğdu Köyü ismini almıştır. İlk Muhtarı Yusuf KOYUN, ikinci Muhtar Mustafa KOYUN,Emrullah KOYUN, Celal KOYUN, Asım CABUK, İsmail ENGİNDENİZ, Osman EMİRAL ve halen Ali İhsan KOYUN Aydoğdu Köyü muhtarlığını sürdürmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Trabzon iline 43 km, Vakfıkebir ilçesine 3 km uzaklıktadır. Aydoğdu Mahalleninün sahil Kesimleri Vakfıkebir Belediyesi sınırı ile komşudur. Doğusunda Yalıköy, Batısında Kirazlık, Güneyinde Mısırlı Köyü ve Kuzeyi Karadeniz ile sınırları mevcuttur. Yaklaşık 100 haneli bir mahalledir. Tarım ve Esnaflık üzerine halkı uğraş vermektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 317
1997 318

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]