Aya Nikola (İnegöl tekfuru)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Aya Nikola veya Ayos Nikolayos (Yunanca: Άγιος Νικόλαος) (? - 1299) İnegöl tekfuru.

Aya Nikola
Yunanca: Άγιος Νικόλαος (Ayos Nikolayos)
İnegöl tekfuru
Görev süresi
? - 1299
Kişisel bilgiler
Doğum 13. yüzyıl
Ölüm 1299

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1278 yılında II.Andronikos tarafından İnegöle Tekfur olarak gönderilmiştir.

Kayı boyu ve başta Ertuğrul Gazi ile iyi ilişkilerde bulunmuştur.

Ertuğrul Gazi'nin vefatından sonra Dündar Bey ve Osman Gazi arasındaki beylik münâkaşasından yararlanarak, Türkmen halkına istilalara uğratarak toprak kazanmak istemiştir.

1283 yılında Osman Bey'in ordusu ile İnegöle geldiği haberini alan Aya Nikola Osman Beye Pusu girişiminde karşılık vermiştir Osman Bey ile ilk savaşını Ermenibeli bölgesinde gerçekleştirmiştir. Bu savaşta 15 yaşındaki Saru Batu Savcı Bey'in oğlu Bayhoca şehit düşmüştür ve Bizans ordusu mağlubiyete uğramıştır.

1284 yılında Osman Bey, İnegöl'ü fetih etmek için yakınındaki Kulucahisar kalesini bir gece baskını kale içerisindeki casusları vasıtasıyla kaleye girerek fetih etmiştir , Kulucahisar kalesinin ele geçirildiği haberini alan Nikola Konstantinopolis'den İmparator II.Andronikos'dan 300 kişilik Bizans süvari birliği istemiştir

İnegöl Kalesini senelerce muhafaza eden Aya Nikola , Osman Bey'in Beylik hâline geldiği haberini almıştır hemen ardından 1287 yılında Osmanlı Beyliği ve ordusu gittikçe kuvvetlenmiş vaziyette olup 350 süvari ile Karacahisar Kalesini aynı sene içerisinde fetih etmiştir , senelerle Yarhisar , Bilecik bölgelerinide ele geçirince gittikçe kuvvetlenen Osmanlı Beyliği 1299 yılında başta Turgut Alp olmak üzere pek çok Kayı gazileriyle İnegöl Kalesine yönelerek kaleyi fetih etmiş ve İnegöl Tekfuru Aya Nikola öldürülmüştür. İnegöl savaşında Osman Bey'in ağabeyi Gündüz Bey 60lı yaşlarında şehit düşmüştür.

Popüler kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Atv'de yayınlanan Kuruluş Osman dizisinde Erkan Avcı tarafından canlandırılmaktadır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]