Ayıraç (kimya)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
YBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 18.09, 9 Aralık 2015 tarihli sürüm (Arşiv bağlantısı eklendi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mariuhana testinde kullanılan Duquenois ayıracı, marihuananın varlığında mor renkli bir ürün verir

Kimyada ayıraç (veya reaktif, reajan,reaktant), belli bir bileşik ile karakteristik bir reaksiyona girebilen, ve bu sayede o bileşiğin varlığını hatta miktarını belirlemeye yarayan ve reaksiyondan ürün üretmeye yarayan bir bileşiktir.[1][2] Analitik ayıraçlarin örnekleri arasında Fehling ayıracı ve Tollens ayıracı sayılabilir. Organik kimyada ayıraçlar birer bileşik veya karışım olabilirler, organik bir reaktanın değişime uğramasını neden olurlar. Organik ayıraçlara örnek olarak Collins ayıracı, Fenton ayıracı ve Grignard ayıracı gösterilebilirken katalizörler ayraç değildir.

Kaynakça

  1. ^ "International Union of Pure and Applied Chemistry (1996). "Reactant". Compendium of Chemical Terminology Internet edition". 11 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 temmuz 2009.  Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi= (yardım)
  2. ^ "TDK Bilim ve Sanat Terimleri Ana Sözlüğü'nde Terim Arama: "reagent"". Erişim tarihi: 2 temmuz 2009.  Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi= (yardım)