Avusturya devlet başkanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Avusturya devlet başkanı
Bundespräsident der Republik Österreich
Flag of Austria (state).svg
Coat of arms of Austria.svg
Görevdeki
Alexander Van der Bellen

26 Ocak 2017 tarihinden beri
Resmî ikamet Hofburg İmparatorluk Sarayı
Oluşum
  • Oluşturulduğu tarih:
    1 Ekim 1920
  • Geçerli olduğu tarih:
    10 Kasım 1920
Maaş 328,000 yıllık[1]
Websitesi bundespraesident.at (Almanca)

Avusturya devlet başkanı (AlmancaBundespräsident der Republik Österreich), Avusturya Cumhuriyeti devlet başkanıdır. Teorik olarak anayasa tarafından büyük güç ile emanet edilmiş olmasına rağmen uygulamada, başkan çoğunlukla törensel ve sembolik bir şahsiyettir.

Başkan, altı yılda bir seçim ile doğrudan seçilir ve on iki yıl boyunca sürekli olarak görevde kalabilir. Başkan, bakanlar, devlet sekreterleri ve devlet hükûmeti üyeleri ile birlikte üst düzey bir yürütme organıdır. En önemli başkanlık görevlerinden biri, şansölyenin ve tavsiyesi üzerine hükümetin diğer üyelerinin atanmasıdır.

Başkan, Ulusal Konsey Başkanı ve Başbakan'ın üstünde olmak üzere Avusturya'nın öncelik sırasına göre birinci sırada yer almaktadır. Başkanın işyerleri, Viyana'daki Hofburg İmparatorluk Sarayı'nın Leopoldine Kanadı'nda yer almaktadır.

Başkanlık ofisi, 1 Ekim 1920 tarihinde anayasa tarafından kurulmuştur. 1929 tarihli anayasa değişikliğine göre, cumhurbaşkanı halk tarafından doğrudan seçilecekti. Bununla birlikte, 1931'de cumhurbaşkanı Wilhelm Miklas'ın yeniden seçilmesi Federal Meclis tarafından yapıldı. Miklas, 1938'de istifasını alana kadar diktatörarik federal eyaletinde kaldı. Ayrıca Karl Renner da 20 Aralık 1945'ten sonra Federal Meclis tarafından seçildi. Ancak 1951'de Theodor Körner, halk tarafından seçilen ilk başkan oldu.

Beş cumhurbaşkanı görevdeyken ölmüştür. 2004'ten 2016'ya kadar makamda, sosyal demokrat Heinz Fischer vardı. 1951 yılında yapılan oylamanın kurulmasından bu yana, Yeşillerden onaylı Alexander Van der Bellen'in seçimine kadar, yalnızca Sosyal Demokrat Parti ve Halk Partisi üyeleri ve adayları cumhurbaşkanı seçildi.

Devlet başkanlarının listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Kundmachung des Anpassungsfaktors" (PDF) (Almanca). Website des Rechnungshofes. 14 Aralık 2011. 13 Nisan 2012 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mart 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]