İçeriğe atla

Avusturya Egemenliğindeki Sırbistan

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Avusturya egemenliğindeki Sırbistan, 1787-91 yılında yapılan Avusturya-Osmanlı Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu topraklarında bulunan Sırbistan'ın Avusturya ordusu tarafından ele geçirilmesi sonucunda oluşturulmuş yönetimidir.

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

Sırplar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sırpların yaşamış oldukları bölge, yoğun savaşlara sahne oluyordu. Savaşlar Sırpları ekonomik anlamda olumsuz etkiliyordu. Bununla birlikte Sırplar, Osmanlı hakimiyetine girdüklerinden beri devletten hoşnut değildi ve bu yüzden devlete karşı sürekli olarak isyan ediyordu. Bu nedenle, zulüm gördüler ve toprakları harap oldu. Sırbistan'dan Habsburg bölgesine yapılan önemli göçler ortaya çıktı.

Avusturya-Rus ittifakı[değiştir | kaynağı değiştir]

1786'da Kafkasya çevresinde çıkan çatışmalar nedeniyle Rusya ile Osmanlılar arasındaki ilişkiler gerildi. Öte yandan Avusturyalılar, Sırplar'ın Osmanlı İmparatorluğu'nda baskı gördüğünü ileri sürüyordu. Bunun üzerine, II. Joseph ve II. Katherina Kırım'da bir araya geldi. Bunun üzerine Osmanlılar Rusya'ya savaş açtılar.

Savaş[değiştir | kaynağı değiştir]

Avusturya ordusu ile birlikte Osmanlı baskılarından kaçıp Avusturya'ya sığınan Sırpların Koča Anđelković liderliğinde oluşturduğu Sırp Özgürlük Ordusu'da Sırbistan'ı ele geçirmek için savaştı. Sırbistan, Avusturya'nın eline geçti. Ancak Fransız Devrim Savaşları'nın başlamasıyla Avusturya Osmanlı İmparatorluğu ile Sistova Antlaşması yaptı. Bu anlaşmayla Sırbistan tekrar Osmanlı İmparatorluğu'nun egemenliğine girdi.

Sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Sistova Antlaşması ile Osmanlı İmparatorluğu, Sırplara yerel vergileri toplama hakları verdi.[1] Ancak Yeniçeriler, bu hakları ortadan kaldırmak için harekete geçti ve 150 Sırp liderini öldürdü. Bu olayın etkisiyle Sırplar, 1804 yılında Fransız Devrimi'nden etkilenerek Birinci Sırp Ayaklanması'nı başlattı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ John R. Lampe (28 Mart 2000). Yugoslavia as History: Twice There Was a Country. Cambridge University Press. ss. 48-. ISBN 978-0-521-77401-7. 1 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Şubat 2017.