Avusturya'nın ilçeleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Avusturya'nın ilçeleri (Almancabezirk), Avusturya'nın ikinci düzey idari bölümleridir.

Avusturya'nın ilçeleri

Avusturya anayasa hukuku, bağımsız bürolar olarak var olan ilçe idari makamlar olan ilçe komisyonları (Bezirkshauptmannschaften) ile belediye sorumluluklarına ek olarak bölge idaresi işlevlerine sahip şehirler olan yasal şehirler (Städte mit eigenem Statut veya Statutarstädte)[1], olmak üzere iki tür ilçe tipi idari makamını birbirinden ayırmaktadır.

İlçe ofisleri, belediyenin yetki alanını aşan çoğu hükûmet eylemi için mukim ve eyalet arasındaki birincil temas noktasıdır. Evlilik cüzdanları, sürücü ehliyetleri, pasaportlar, toplanma izinleri, avlanma izinleri veya halk sağlığı görevlileriyle ilişkiler, bölge idari makamı (Bezirksverwaltungsbehörde) ile etkileşimi içerir.

Yasal şehirlere, hükûmet yayınları ve yasal literatür dışında genellikle ilçeler olarak atıfta bulunulmaz. Devlet kurumları bazen kırsal ilçeler (Landbezirke) terimini, ilçe komisyonlarının başkanlık ettiği ilçeler için kullanır, ancak bu ifade herhangi bir yasada yer almaz ve birçok kırsal ilçe çok kırsal bir özelliğe sahip değildir. Kırsal ilçeler, ek olarak belediyelere ayrılmaktadır.

2017 yılı itibarı ile Avusturya'da 79'u ilçe komisyonlarının başkanlık ettiği ilçeler ve 15'i yasal şehir olmak üzere 95 ilçe bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Federal Anayasa Hukuku article 116 1 Mart 2023 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.; BGBl. 1/1930; last amended in BGBl. 100/2003