Avustralya Açık çift erkekler şampiyonları listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Avustralya Açık Çift Erkekler Şampiyonları listesi Avustralya Açık tenis turnuvasının çift erkekler şampiyonlarını ve ikincilerini göstermektedir.[1]

Yıl Şampiyonlar İkinciler Skor
1905 Birleşik Krallık Randolph Lycett
Avustralya Tom Tachell
Avustralya Edgar T. Barnard
Avustralya Basil Spence
11–9, 8–6, 1–6, 4–6, 6–1
1906 Avustralya Rodney Heath
Yeni Zelanda Tony Wilding
Yeni Zelanda Harry Parker
Avustralya Charles Cecil Cox
6–2, 6–4, 6–2
1907 Avustralya William Gregg
Yeni Zelanda Harry Parker
Avustralya Horace Rice
Avustralya George Wright
6–2, 3–6, 6–2, 6–2
1908 Amerika Birleşik Devletleri Fred Alexander
Avustralya Alfred Dunlop
Avustralya Granville G. Sharp
Yeni Zelanda Anthony Wilding
6–3, 6–2, 6–1
1909 Avustralya J. P. Keane
Avustralya Ernie Parker
Avustralya Tom Crooks
Yeni Zelanda Anthony Wilding
1–6, 6–1, 6–1, 9–7
1910 Avustralya Ashley Campbell
Avustralya Horace Rice
Avustralya Rodney Heath
Avustralya J. L. Odea
6–3, 6–3, 6–2
1911 Avustralya Rodney Heath
Birleşik Krallık Randolph Lycett
Avustralya John Addison
Avustralya Norman Brookes
6–2, 7–5, 6–0
1912 Birleşik Krallık James Cecil Parke
Birleşik Krallık Charles Dixon
Birleşik Krallık Alfred Beamish
Birleşik Krallık Gordon Lowe
6–4, 6–4, 6–2
1913 Avustralya Alf Hedeman
Avustralya Ernie Parker
Yeni Zelanda Harry Parker
Avustralya Ray Taylor
8–6, 4–6, 6–4, 6–4
1914 Avustralya Ashley Campbell
Avustralya Gerald Patterson
Avustralya Rodney Heath
Avustralya Arthur O'Hara Wood
7–5, 3–6, 6–3, 6–3
1915 Avustralya Horace Rice
Avustralya Clarence V. Todd
Birleşik Krallık Gordon Lowe
Avustralya Bert St. John
8–6, 6–4, 7–9, 6–3
1916 Birinci dünya savaşı nedeniyle turnuva düzenlenmedi
1917
1918
1919 Avustralya Pat O'Hara Wood
Avustralya Ron Thomas
Avustralya James Anderson
Avustralya Arthur Lowe
7–5, 6–1, 7–9, 3–6, 6–3
1920 Avustralya Pat O'Hara Wood
Avustralya Ron Thomas
Avustralya Horace Rice
Avustralya Ray Taylor
6–1, 6–0, 7–5
1921 Avustralya Sidney H. Eaton
Avustralya Rhys Gemmell
Avustralya N. Brearley
Avustralya Edward Stokes
7–5, 6–3, 6–3
1922 Avustralya John Hawkes
Avustralya Gerald Patterson
Avustralya James Anderson
Avustralya Norman Peach
8–10, 6–0, 6–0, 7–5
1923 Avustralya Pat O'Hara Wood
Avustralya Bert St. John
Avustralya Dudley Bullough
Avustralya Horace Rice
6–4, 6–3, 3–6, 6–0
1924 Avustralya James Anderson
Avustralya Norman Brookes
Avustralya Pat O'Hara Wood
Avustralya Gerald Patterson
6–2, 6–4, 6–3
1925 Avustralya Pat O'Hara Wood
Avustralya Gerald Patterson
Avustralya James Anderson
Avustralya Fred Kalms
6–4, 8–6, 7–5
1926 Avustralya John Hawkes
Avustralya Gerald Patterson
Avustralya James Anderson
Avustralya Pat O'Hara Wood
6–1, 6–4, 6–2
1927 Avustralya John Hawkes
Avustralya Gerald Patterson
Avustralya Pat O'Hara Wood
Avustralya Ian McInness
8–6, 6–2, 6–1
1928 Fransa Jean Borotra
Fransa Jacques Brugnon
Avustralya James Willard
Avustralya Edgar Moon
6–2, 4–6, 6–4, 6–4
1929 Avustralya Jack Crawford
Avustralya Harry Hopman
Avustralya Jack Cummings
Avustralya Gar Moon
6–1, 6–8, 4–6, 6–1, 6–3
1930 Avustralya Jack Crawford
Avustralya Harry Hopman
Avustralya John Hawkes
Avustralya Tim Fitchett
8–6, 6–1, 2–6, 6–3
1931 Avustralya Charles Donohoe
Avustralya Ray Dunlop
Avustralya Jack Crawford
Avustralya Harry Hopman
8–6, 6–2, 5–7, 7–9, 6–4
1932 Avustralya Jack Crawford
Avustralya Gar Moon
Avustralya Harry Hopman
Avustralya Gerald Patterson
12–10, 6–3, 4–6, 6–4
1933 Amerika Birleşik Devletleri Keith Gledhill
Amerika Birleşik Devletleri Ellsworth Vines
Avustralya Jack Crawford
Avustralya Gar Moon
6–4, 10–8, 6–2
1934 Birleşik Krallık Pat Hughes
Birleşik Krallık Fred Perry
Avustralya Adrian Quist
Avustralya Don Turnbull
6–8, 6–3, 6–4, 3–6, 6–3
1935 Avustralya Jack Crawford
Avustralya Vivian McGrath
Birleşik Krallık Pat Hughes
Birleşik Krallık Fred Perry
6–4, 8–6, 6–2
1936 Avustralya Adrian Quist
Avustralya Don Turnbull
Avustralya Jack Crawford
Avustralya Vivian McGrath
6–8, 6–2, 6–1, 3–6, 6–2
1937 Avustralya Adrian Quist
Avustralya Don Turnbull
Avustralya John Bromwich
Avustralya Jack Harper
6–2, 9–7, 1–6, 6–8, 6–4
1938 Avustralya John Bromwich
Avustralya Adrian Quist
Nazi Almanyası Gottfried von Cramm
Nazi Almanyası Henner Henkel
7–5, 6–4, 6–0
1939 Avustralya John Bromwich
Avustralya Adrian Quist
Avustralya Colin Long
Avustralya Don Turnbull
6–4, 7–5, 6–2
1940 Avustralya John Bromwich
Avustralya Adrian Quist
Avustralya Jack Crawford
Avustralya Vivian McGrath
6–3, 7–5, 6–1
1941 II. Dünya Savaşı nedeniyle turnuva düzenlenmedi
1942
1943
1944
1945
1946 Avustralya John Bromwich
Avustralya Adrian Quist
Avustralya Max Newcombe
Avustralya Leonard Schwartz
6–3, 6–1, 9–7
1947 Avustralya John Bromwich
Avustralya Adrian Quist
Avustralya Frank Sedgman
Avustralya George Worthington
6–1, 6–3, 6–1
1948 Avustralya John Bromwich
Avustralya Adrian Quist
Avustralya Frank Sedgman
Avustralya Colin Long
1–6, 6–8, 9–7, 6–3, 8–6
1949 Avustralya John Bromwich
Avustralya Adrian Quist
Avustralya Geoffrey Brown
Avustralya Bill Sidwell
1–6, 7–5, 6–2, 6–3
1950 Avustralya John Bromwich
Avustralya Adrian Quist
Mısır Jaroslav Drobný
Güney Afrika Cumhuriyeti Eric Sturgess
6–3, 5–7, 4–6, 6–3, 8–6
1951 Avustralya Frank Sedgman
Avustralya Ken McGregor
Avustralya John Bromwich
Avustralya Adrian Quist
11–9, 2–6, 6–3, 4–6, 6–3
1952 Avustralya Frank Sedgman
Avustralya Ken McGregor
Avustralya Don Candy
Avustralya Mervyn Rose
6–4, 7–5, 6–3
1953 Avustralya Lew Hoad
Avustralya Ken Rosewall
Avustralya Don Candy
Avustralya Mervyn Rose
9–11, 6–4, 10–8, 6–4
1954 Avustralya Mervyn Rose
Avustralya Rex Hartwig
Avustralya Neale Fraser
Avustralya Clive Wilderspin
6–3, 6–4, 6–2
1955 Amerika Birleşik Devletleri Vic Seixas
Amerika Birleşik Devletleri Tony Trabert
Avustralya Lew Hoad
Avustralya Ken Rosewall
6–3, 6–2, 2–6, 3–6, 6–1
1956 Avustralya Lewis Hoad
Avustralya Ken Rosewall
Avustralya Don Candy
Avustralya Mervyn Rose
10–8, 13–11, 6–4
1957 Avustralya Neale Fraser
Avustralya Lew Hoad
Avustralya Malcolm Anderson
Avustralya Ashley Cooper
6–3, 8–6, 6–4
1958 Avustralya Ashley Cooper
Avustralya Neale Fraser
Avustralya Roy Emerson
Avustralya Bob Mark
7–5, 6–8, 3–6, 6–3, 7–5
1959 Avustralya Rod Laver
Avustralya Bob Mark
Avustralya Don Candy
Avustralya Robert Howe
9–7, 6–4, 6–2
1960 Avustralya Rod Laver
Avustralya Bob Mark
Avustralya Roy Emerson
Avustralya Neale Fraser
1–6, 6–2, 6–4, 6–4
1961 Avustralya Rod Laver
Avustralya Bob Mark
Avustralya Roy Emerson
Avustralya Martin Mulligan
6–3, 7–5, 3–6, 9–11, 6–2
1962 Avustralya Roy Emerson
Avustralya Neale Fraser
Avustralya Bob Hewitt
Avustralya Fred Stolle
4–6, 4–6, 6–1, 6–4, 11–9
1963 Avustralya Bob Hewitt
Avustralya Fred Stolle
Avustralya Ken Fletcher
Avustralya John Newcombe
6–2, 3–6, 6–3, 3–6, 6–3
1964 Avustralya Bob Hewitt
Avustralya Fred Stolle
Avustralya Roy Emerson
Avustralya Ken Fletcher
6–4, 7–5, 3–6, 4–6, 14–12
1965 Avustralya John Newcombe
Avustralya Tony Roche
Avustralya Roy Emerson
Avustralya Fred Stolle
3–6, 4–6, 13–11, 6–3, 6–4
1966 Avustralya Roy Emerson
Avustralya Fred Stolle
Avustralya John Newcombe
Avustralya Tony Roche
7–9, 6–3, 6–8, 14–12, 12–10
1967 Avustralya John Newcombe
Avustralya Tony Roche
Avustralya Bill Bowrey
Avustralya Owen Davidson
3–6, 6–3, 7–5, 6–8, 8–6
1968 Avustralya Dick Crealy
Avustralya Allan Stone
Avustralya Terry Addison
Avustralya Ray Keldie
10–8, 6–4, 6–3
↓ Açık dönem ↓
1969 Avustralya Rod Laver
Avustralya Roy Emerson
Avustralya Ken Rosewall
Avustralya Fred Stolle
6–4, 6–4
1970 Amerika Birleşik Devletleri Bob Lutz
Amerika Birleşik Devletleri Stan Smith
Avustralya John Alexander
Avustralya Phil Dent
8–6, 6–3, 6–4
1971 Avustralya John Newcombe
Avustralya Tony Roche
Hollanda Tom Okker
Amerika Birleşik Devletleri Marty Riessen
6–2, 7–6
1972 Avustralya Ken Rosewall
Avustralya Owen Davidson
Avustralya Ross Case
Avustralya Geoff Masters
3–6, 7–6, 6–2
1973 Avustralya John Newcombe
Avustralya Malcolm Anderson
Avustralya John Alexander
Avustralya Phil Dent
6–3, 6–4, 7–6
1974 Avustralya Ross Case
Avustralya Geoff Masters
Avustralya Syd Ball
Avustralya Bob Giltinan
6–7, 6–3, 6–4
1975 Avustralya John Alexander
Avustralya Phil Dent
Avustralya Bob Carmichael
Avustralya Allan Stone
6–3, 7–6
1976 Avustralya John Newcombe
Avustralya Tony Roche
Avustralya Ross Case
Avustralya Geoff Masters
7–6, 6–4
1977 Amerika Birleşik Devletleri Arthur Ashe
Avustralya Tony Roche
Amerika Birleşik Devletleri Charlie Pasarell
Amerika Birleşik Devletleri Erik Van Dillen
6–4, 6–4
Avustralya Ray Ruffels
Avustralya Allan Stone
Avustralya John Alexander
Avustralya Phil Dent
7–6, 7–6
1978 Polonya Wojtek Fibak
Avustralya Kim Warwick
Avustralya Paul Kronk
Avustralya Cliff Letcher
7–6, 7–5
1979 Avustralya Peter McNamara
Avustralya Paul McNamee
Avustralya Paul Kronk
Avustralya Cliff Letcher
7–6, 6–2
1980 Avustralya Mark Edmondson
Avustralya Kim Warwick
Avustralya Peter McNamara
Avustralya Paul McNamee
7–5, 6–4
1981 Avustralya Mark Edmondson
Avustralya Kim Warwick
Amerika Birleşik Devletleri Hank Pfister
Amerika Birleşik Devletleri John Sadri
6–3, 6–7, 6–3
1982 Avustralya John Alexander
Avustralya John Fitzgerald
Amerika Birleşik Devletleri Andy Andrews
Amerika Birleşik Devletleri John Sadri
6–4, 7–6
1983 Avustralya Mark Edmondson
Avustralya Paul McNamee
Amerika Birleşik Devletleri Steve Denton
Amerika Birleşik Devletleri Sherwood Stewart
6–3, 7–6
1984 Avustralya Mark Edmondson
Amerika Birleşik Devletleri Sherwood Stewart
İsveç Joakim Nyström
İsveç Mats Wilander
6–2, 6–2, 7–5
1985 Amerika Birleşik Devletleri Paul Annacone
Güney Afrika Cumhuriyeti Christo van Rensburg
Avustralya Mark Edmondson
Avustralya Kim Warwick
3–6, 7–6, 6–4, 6–4
1986 Tarih değişikliği nedeniyle turnuva düzenlenmedi
1987 İsveç Stefan Edberg
İsveç Anders Järryd
Avustralya Peter Doohan
Avustralya Laurie Warder
6–4, 6–4, 7–6
1988 Amerika Birleşik Devletleri Rick Leach
Amerika Birleşik Devletleri Jim Pugh
Birleşik Krallık Jeremy Bates
İsveç Peter Lundgren
6–3, 6–2, 6–3
1989 Amerika Birleşik Devletleri Rick Leach
Amerika Birleşik Devletleri Jim Pugh
Avustralya Darren Cahill
Avustralya Mark Kratzmann
6–4, 6–4, 6–4
1990 Güney Afrika Cumhuriyeti Pieter Aldrich
Güney Afrika Cumhuriyeti Danie Visser
Kanada Grant Connell
Kanada Glenn Michibata
6–4, 4–6, 6–1, 6–4
1991 Amerika Birleşik Devletleri Scott Davis
Amerika Birleşik Devletleri David Pate
Amerika Birleşik Devletleri Patrick McEnroe
Amerika Birleşik Devletleri David Wheaton
6–7, 7–6, 6–3, 7–5
1992 Avustralya Todd Woodbridge
Avustralya Mark Woodforde
Amerika Birleşik Devletleri Kelly Jones
Amerika Birleşik Devletleri Rick Leach
6–4, 6–3, 6–4
1993 Güney Afrika Cumhuriyeti Danie Visser
Avustralya Laurie Warder
Avustralya John Fitzgerald
İsveç Anders Järryd
6–4, 6–3, 6–4
1994 Hollanda Jacco Eltingh
Hollanda Paul Haarhuis
Zimbabve Byron Black
Amerika Birleşik Devletleri Jonathan Stark
6–7, 6–3, 6–4, 6–3
1995 Amerika Birleşik Devletleri Jared Palmer
Amerika Birleşik Devletleri Richey Reneberg
Bahamalar Mark Knowles
Kanada Daniel Nestor
6–3, 3–6, 6–3, 6–2
1996 İsveç Stefan Edberg
Çek Cumhuriyeti Petr Korda
Kanada Sébastien Lareau
Amerika Birleşik Devletleri Alex O'Brien
7–5, 7–5, 4–6, 6–1
1997 Avustralya Todd Woodbridge
Avustralya Mark Woodforde
Kanada Sébastien Lareau
Amerika Birleşik Devletleri Alex O'Brien
4–6, 7–5, 7–5, 6–3
1998 İsveç Jonas Björkman
Hollanda Jacco Eltingh
Avustralya Todd Woodbridge
Avustralya Mark Woodforde
6–2, 5–7, 2–6, 6–4, 6–3
1999 İsveç Jonas Björkman
Avustralya Patrick Rafter
Hindistan Leander Paes
Hindistan Mahesh Bhupathi
6–3, 4–6, 6–4, 6–7(10–12), 6–4
2000 Güney Afrika Cumhuriyeti Ellis Ferreira
Amerika Birleşik Devletleri Rick Leach
Zimbabve Wayne Black
Avustralya Andrew Kratzmann
6–4, 3–6, 6–3, 3–6, 18–16
2001 İsveç Jonas Björkman
Avustralya Todd Woodbridge
Zimbabve Byron Black
Almanya David Prinosil
6–1, 5–7, 6–4, 6–4
2002 Bahamalar Mark Knowles
Kanada Daniel Nestor
Fransa Fabrice Santoro
Fransa Michaël Llodra
7–6(7–4), 6–3
2003 Fransa Fabrice Santoro
Fransa Michaël Llodra
Bahamalar Mark Knowles
Kanada Daniel Nestor
6–4, 3–6, 6–3
2004 Fransa Fabrice Santoro
Fransa Michaël Llodra
Amerika Birleşik Devletleri Mike Bryan
Amerika Birleşik Devletleri Bob Bryan
7–6(7–4), 6–3
2005 Zimbabve Wayne Black
Zimbabve Kevin Ullyett
Amerika Birleşik Devletleri Mike Bryan
Amerika Birleşik Devletleri Bob Bryan
6–4, 6–4
2006 Amerika Birleşik Devletleri Mike Bryan
Amerika Birleşik Devletleri Bob Bryan
Çek Cumhuriyeti Martin Damm
Hindistan Leander Paes
4–6, 6–3, 6–4
2007 Amerika Birleşik Devletleri Mike Bryan
Amerika Birleşik Devletleri Bob Bryan
Beyaz Rusya Max Mirnyi
İsveç Jonas Björkman
7–5, 7–5
2008 İsrail Jonathan Erlich
İsrail Andy Ram
Fransa Arnaud Clément
Fransa Michaël Llodra
7–5, 7–6(7–4)
2009 Amerika Birleşik Devletleri Mike Bryan
Amerika Birleşik Devletleri Bob Bryan
Hindistan Mahesh Bhupathi
Bahamalar Mark Knowles
2–6, 7–5, 6–0
2010 Amerika Birleşik Devletleri Mike Bryan
Amerika Birleşik Devletleri Bob Bryan
Kanada Daniel Nestor
Sırbistan Nenad Zimonjić
6–3, 6–7(5–7), 6–3
2011 Amerika Birleşik Devletleri Mike Bryan
Amerika Birleşik Devletleri Bob Bryan
Hindistan Mahesh Bhupathi
Hindistan Leander Paes
6–3, 6–4
2012 Hindistan Leander Paes
Çek Cumhuriyeti Radek Štěpánek
Amerika Birleşik Devletleri Mike Bryan
Amerika Birleşik Devletleri Bob Bryan
7–6(7–1), 6–2
2013 Amerika Birleşik Devletleri Mike Bryan
Amerika Birleşik Devletleri Bob Bryan
Hollanda Robin Haase
Hollanda Igor Sijsling
6–3, 6–4
2014 Polonya Łukasz Kubot
İsveç Robert Lindstedt
Amerika Birleşik Devletleri Eric Butorac
Güney Afrika Cumhuriyeti Raven Klaasen
6–3, 6–3
2015 İtalya Simone Bolelli
İtalya Fabio Fognini
Fransa Pierre-Hugues Herbert
Fransa Nicolas Mahut
6–4, 6–4
2016 Birleşik Krallık Jamie Murray
Brezilya Bruno Soares
Kanada Daniel Nestor
Çek Cumhuriyeti Radek Štěpánek
2–6, 6–4, 7–5
2017 Finlandiya Henri Kontinen
Avustralya John Peers
Amerika Birleşik Devletleri Bob Bryan
Amerika Birleşik Devletleri Mike Bryan
7–5, 7–5
2018 Avusturya Oliver Marach
Hırvatistan Mate Pavić
Kolombiya Juan Sebastián Cabal
Kolombiya Robert Farah
6–4, 6–4
2019 Fransa Pierre-Hugues Herbert
Fransa Nicolas Mahut
Finlandiya Henri Kontinen
Avustralya John Peers
6–4, 7–6(7–1)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Collins, Bud (2010). The Bud Collins History of Tennis (2nd ed. bas.). [New York]: New Chapter Press. ss. 372-374. ISBN 978-0942257700.