Avrupa ve Dışişleri Bakanlığı (Arnavutluk)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Arnavutluk Avrupa ve Dışişleri Bakanlığı
Ministria për Europën dhe Punëve të Jashtme
Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme.svg
Genel bilgiler
Kuruluş tarihi 4 Aralık 1912
Bağlılığı Arnavutluk hükûmeti
Adres Bulevardi Zhan D'Ark 63, 1017 Tiran, Arnavutluk
Yönetici(ler)
Web sitesi Resmî Website

Arnavutluk Avrupa ve Dışişleri Bakanlığı (Arnavutça: Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme) Arnavutluk hükümetinin diplomasi, dış politika ve Arnavutluk'un Avrupa Birliği'ne kabul sürecinden sorumlu bakanlık. Bakanlık, yurtdışında ikamet eden Arnavut vatandaşlarına da destek sağlıyor. Eylül 2017'de bakanlık yeniden yapılandırıldı ve Avrupa Entegrasyon Bakanlığı ile birleştirildi.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuruluşu[değiştir | kaynağı değiştir]

Modern Arnavut devletinin Dışişleri Bakanlığının kuruluşu, Arnavutluk'un Osmanlı İmparatorluğu'ndan ayrıldığını ilan ettikten birkaç gün sonra, 4 Aralık 1912'de Geçici Vlora hükümetinin kurulmasına dayanmaktadır. Geçici Hükümet Başbakanı İsmail Kemali de Haziran 1913'e kadar Dışişleri Bakanlığı görevini yürüttü.[1] Daha sonra bu görevi Ocak 1914'ün sonuna kadar kullanan Müfid Libohova'ya geçti. Bu dönemde Dışişleri Bakanlığı, Londra Büyükelçiler Konferansı'nda Arnavutluk'un Büyük Güçlerden bağımsızlığının tanınmasını sağlamak amacıyla Geçici Hükümetin bir bölümü olarak işlev gördü. Bu amaca ulaşmak için, Vlora hükümetinin başbakanın şahsi diplomatı olan Rasih Dino'nun başkanlığındaki heyetin Büyükelçilik Konferansı'nda diplomatik olarak konuşlandırılması gibi ilk diplomatik hizmetler de gerçekleştirildi.[2]

1914-1920[değiştir | kaynağı değiştir]

7 Mart 1914'te Alman Prensi Wilhelm Friedrich Heinrich Dıraç'a gelir. Arnavutluk Prensi 17 Mart 1914'te "kesin hükümeti" atar. Yeni tanınan Arnavut devletinin ilk Başbakanı ve Dışişleri Bakanı, Osmanlı İmparatorluğu'nun Saint Petersburg'daki eski büyükelçisi Turhan Paşa idi.[3] Turhan Paşa, 28 Mayıs 1914'e kadar dışişleri bakanı olarak kaldı, daha sonra yerine Prenk Bib Doda geldi ve Temmuz ayından sonra onu Mehmed Konica izledi.[4]

İtalya ve Avusturya-Macaristan, Arnavutluk'un bağımsızlığını tanıma formülünün yazarları olduklarından, İtalyan subay Yüzbaşı Castoldi, diplomatik görevler için Dışişleri Bakanlığında görevlendirildi. O ve Avusturyalı diplomat Carl Buchberger, prensin siyasi kabinesini oluşturdu.[5] İlk resmi Arnavut diplomatik temsilciliği, Avlonyalı Süreyya Bey tarafından temsil edilen Viyana'da ve Müfid Libohova tarafından temsil edilen Roma'da kuruldu. Arnavutluk hükümeti ve Dışişleri Bakanlığı, Eylül 1914'te Birinci Dünya Savaşı'nın arifesine kadar faaliyet gösterdi. 3 Eylül'de Wied Prensi William Arnavutluk'tan ayrıldı ve ülke Balkan devletleri ve Büyük Güçler arasında bir savaş sahnesine dönüştü.

1920-1925[değiştir | kaynağı değiştir]

Ocak 1920'de, dönemin Arnavut yurtseverleri ve aydınlarının girişimiyle Loşna'da, Arnavutluk'un kurtarılmış tüm vilayetlerinin temsilcileriyle, Arnavutluk ulusal hükümetini İtalyan etkilerinden kurtarmak için uzakta bir Kongre toplandı. 30 Ocak 1920'de geniş bir destek tabanıyla Arnavutluk ulusal hükümeti kuruldu.[6]

Başbakan Süleyman Delvina ve Dışişleri Bakanı Mehmed Konica idi.[7] Paris'teki Barış Konferansı, 1913'te ortaya konduğu gibi, Arnavutluk'un bağımsızlığının ve sınırlarının çözülmemiş bir şekilde tanınmasını ortaya koyduktan sonra, Dışişleri Bakanı Konica, Arnavutluk için bir karar alma sürecine ulaşmada desteklerini güvence altına almak için derhal zamanın kilit Avrupalı liderlerine ulaşmaya çalıştı. Bakanlar Kurulunun özel bir kararı ile yabancı bir profesyonel hizmet inşa etmek için, Ekim 1920'de Dışişleri Bakanı Konica'dan, Arnavut konsolosluklarını organize etmek ve Arnavutluk konsolosluk hizmetine girmek isteyenler için öğretmen olarak hizmet etmek üzere 2 yıllık bir süre için işe alınacak eski Avusturya konsoloslarından bir konsolos bulması istendi. Ardından Ağustos 1921'de Dış Politika Komitesinin önerisi üzerine Ulusal Konsey Brindisi, Trieste ve Floransa'da Arnavutluk konsolosluklarının açılmasına karar verdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "First Government of Albania". ShtetiWeb. 30 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ Puto, Arben (1982). L'indépendance albanaise et la diplomatie des grandes puissances: 1912–1914. Editions "8 Nëntori". s. 277. 
  3. ^ Pearson 2006, ss. 117.
  4. ^ *Constantin Anastas Chekrezi, (Ed.) (February 1919). "The Provisional Albanian Government – Hail, Free Albania!". The Adriatic Review. 1 (5–6). Boston, MA: Vatra. s. 186. Erişim tarihi: 16 Aralık 2013. 
  5. ^ Buchberger, Carl (1973). "Erinnerungen aus meinen albanischen Jahren 1911–1914". Studia Albanica. ss. 237-254. 1 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  6. ^ "Government of Sulejman Delvina". ShtetiWeb. 30 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  7. ^ Lufta e popullit shqiptar per çlirimin kombetar, 1918–1920 ..., Volume 2 By Muin Çami page 64 ([1])