Avrupa jaguarı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Avrupa jaguarı
Korunma durumu: Fosil
Panthera toscana.JPG


Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Mammalia (Memeliler)
Takım: Carnivora (Etçiller)
Alt takım: Feliformia (Kedimsiler)
Familya: Felidae (Kedigiller)
Alt familya: Pantherinae (Büyük kediler)
Cins: Panthera
Tür: P. gombaszoegensis
Binominal adı
Panthera gombaszoegensis
Kretzoi, 1938

Avrupa jaguarı (Panthera gombaszoegensis) kedigiller familyasından yaklaşık olarak 1,5 milyon yıl önce yaşamış olan ve Avrupa'da bulunan ilk Panthera türüdür. İlk fosil kalıntılarına İtalya'nın Olivola kazı alanında rastlanmış ve Panthera toscana adı verilmiştir. Daha sonra benzer örnekler İngiltere, Almanya, İspanya, Fransa ve Hollanda'da bulunmuştur. Bazen jaguarın (Panthera onca) bir alt türü olarak tanınır[1].

Avrupa jaguarı Güney Amerika'da bulunan jaguardan daha büyüktü ve dolayısıyla da daha büyük hayvanları avlayabiliyordu. Panthera gombaszoegensis 'e benzeyen başka fosillere de Pleistosen dönemin başlarında Doğu Afrika'da rastlanmıştır. Bu fosillerde hem aslan hem de kaplan benzeri özellikler yer alıyordu.

Avrupa jaguarı büyük bir olasılıkla yalnız yaşayan bir hayvandı. Günümüz jaguarına benzeyen özelliklere sahip, ormanda yaşayan bir kedi olduğu düşünülmektedir ancak yakın zamandaki çalışmalar Avrupa jaguarı ile ormanlık alanlar arasındaki bağlantının sanıldığı kadar da güçlü olmadığını göstermektedir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
  1. ^ Hemmer, H & R.-D. Kahlke. 2005. Nachweis des Jaguars (Panthera onca gombaszoegensis) aus dem späten Unter- oder frühen Mittelpleistozän der Niederlande. Deinsea, Annual of the Natural History Museum Rotterdam. S. 47-57. (Pdf formatında tam metin. 28 Ağustos 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.)
  2. ^ O'Regan, H.J., A. Turner & D.M. 2002. Wilkinson. European Quaternary refugia: a factor in large carnivore extinction? Journal of Quaternary Science 17(8) 789–795. (Pdf formatında tam metin. 21 Ağustos 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.)
Genel
  • A. Turner: The big cats and their fossil relatives. Columbia University Press, 1997.ISBN 0-231-10229-1