Avrupa Yaz Saati

Megaphone.svg

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Avrupa Yaz Saati (İngilizce: European Summer Time, EST), enerji tasarrufu sağlamak amacıyla, Mart ayının son pazar günü başlayıp, Ekim ayının son pazar günü biten bir uygulamadır.[1]

Uygulanışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Mart ayının son pazar günü eşgüdümlü evrensel zamana (UTC) göre 01:00'te saatlerin bir saat ileri alınmasıyla başlatılır ve ekim ayının son pazar günü 02:00'te saatlerin bir saat geri alınmasıyla sona erer. Saat değişiklikleri eşgüdümlü evrensel zamana göre yapıldığından, uygulamanın başlangıcı ve bitişi bulunulan saat dilimine göre farklı yerel saatlere denk gelmektedir.

Amacı[değiştir | kaynağı değiştir]

Başlama ve bitim tarihlerinde Avrupa ülkelerinin birlikte hareket ettiği bu uygulamayla, çalışma saatlerinin günün güneşli bölümüne alınması ve gün ışığından daha fazla yararlanılması amaçlanmaktadır. Böylece elektrik enerjisinin aydınlatmada kullanılan bölümünden tasarruf sağlanması ve akşam saatlerinde en yüksek değerine ulaşan enerji talebinin azaltılması hedeflenmektedir.

Uygulama tarihlerinin hesaplanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Uygulamanın başlangıç ve bitiş tarihleri belirli olsa da her yıl aynı güne denk gelmemektedir. Fakat hangi tarihlerde uygulanacağı şu yöntemle hesaplanabilmektedir:[2]

Başlangıç: y içinde bulunulan yılı temsil etmek üzere (31 − (5 * y ÷ 4 + 4) mod 7) Mart günü

Bitiş: y içinde bulunulan yılı temsil etmek üzere (31 − (5 * y ÷ 4 + 1) mod 7) Ekim günü

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Türkiye'de, yaz saati uygulaması ile Yükseköğretime Giriş Sınavı'nın aynı güne denk gelmesi sebebiyle; Bakanlar Kurulu'nun kararı ile 2011 yılına mahsus olarak pazarı pazartesiye bağlayan geceye ertelenmiştir.
  2. ^ Merlyn - Summer Time - J R Stockton 30 Nisan 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce)

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]