Avrupa Özgür Yazılım Vakfı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Avrupa Özgür Yazılım Vakfı
KısaltmaFSFE
SloganÖzgür Yazılım, Özgür Toplum
Kuruluş10 Mart 2001 (22 yıl önce) (2001-03-10)
TürVakıf
MerkezHamburg, Almanya[1]
Hizmet bölgesiAlmanya
BaşkanMatthias Kirschner
Başkan YardımcısıHeiki Lõhmus
Kurucu BaşkanGeorg Greve
Ana organGenel Kurul
ÜyelikFSF* Ağı
Bütçe€500,000
Resmî sitefsfe.org
Eski adıFSF Europe

Avrupa Özgür Yazılım Vakfı (FSFE), Avrupa'daki özgür yazılım hareketini tüm yönleriyle desteklemek için 2001 yılında kurulmuştur. FSFE, Alman yasalarına göre hayır kurumu olarak kayıtlı bir dernektir (e.V.) ve çeşitli Avrupa ülkelerinde şubeleri bulunmaktadır.[2] ABD merkezli Özgür Yazılım Vakfı'nın (FSF) resmi bir Avrupa kardeş örgütüdür.[3] Ancak FSF ve FSFE, finansal ve yasal olarak iki ayrı kuruluşlardır.

FSFE, yazılımın kullanımının kontrolünün, dijital bir topluma kimlerin katılabileceğini belirlediğine inanmaktadır. Bu nedenle, Özgür Yazılım Tanımı'nda açıklandığı gibi, yazılımı kullanma, kopyalama, değiştirme ve yeniden dağıtma özgürlükleri Bilgi Çağına eşit katılım için gereklidir.[4]

Hedefler[değiştir | kaynağı değiştir]

FSFE'nin çalışmalarının odak noktası, özgür yazılımı ve uyguladığı etik, felsefi, sosyal, politik ve ticari değerleri teşvik etmek amacıyla politik, yasal ve sosyaldir.[5] Özellikle,

 • siyasetçiler ve basınla diyalog halinde Avrupa merkezli küresel yetkinlik merkezi olarak özgür yazılımı politik olarak aktif bir şekilde desteklemektedir.
 • Özgür Yazılım'ın amaçlarına ve değerlerine aykırı yasal ve siyasi faaliyetleri takip etmekte ve etkilemeye çalışmaktadır.
 • Özgür Yazılım ile ilgili tüm konularda bir irtibat noktası ve yönlendirme yardımı sağlar.
 • hukuk söylemini takip etmek ve etkilemek amacıyla üniversitelerde Özgür Yazılım alanında faaliyet gösteren avukatlar ve uygulamalarla yakın işbirliği içinde çalışmaktadır. Ayrıca Özgür Yazılım'ın yasal güvenliğini en üst düzeye çıkarmak için Avrupa çapındaki avukatlarla işbirliği yapmaktadır.
 • Özgür Yazılım alanındaki projeleri, özellikle GNU Projesini destekler, koordine eder ve geliştirir. Ayrıca Özgür Yazılım geliştiricilerine gelişimlerini devam ettirebilmeleri için bilgisayar kaynakları sağlar.
 • şirketlerin Özgür Yazılım temelli iş modelleri geliştirmelerine veya mevcut modelleri buna uydurmalarına yardımcı olur; şirketleri evrimlerinde Özgür Yazılım'a teşvik eder. Özgür Yazılım tabanlı şirketlerin ticari olarak başarılı olmasını kolaylaştırmak için FSF Avrupa, Özgür Yazılım pazarını genişletmeyi de hedeflemektedir.
 • Özgür Yazılım alanındaki diğer girişimlerin koordine edilmesine ve ağ oluşturmasına yardımcı olur.

Örnek Projeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Official "Public Money? Public Code" campaign video
Bottrop (Almanya) OpenRheinRuhr'daki FSFE temsilcileri

" Halkın parası? Halkın kodları! "Kampanyası

Eylül 2017'de FSFE "Kamu Parası? Kamu Yasası! "Kampanyasında, diğer kuruluşlar tarafından imzalanmış açık bir mektup yayınlayarak ve Avrupa ve ulusal Parlamento üyelerini“ Kamu sektörü için geliştirilen kamu tarafından finanse edilen yazılımların Özgür ve Açık Kaynak Yazılım lisansı altında kamuya açık olmasını gerektiren mevzuatın uygulanması ”çağrısında bulunarak[6][7][8] 150 imza kuruluşu arasında (Temmuz 2018 itibarıyla) kampanya, Creative Commons[9] , Açık Kaynak Girişimi,[10] Elektronik Sınır Vakfı[11] , EDRi,[12] Nisan[13] gibi dijital hak STK'ları tarafından desteklenmektedir. , Kaos Bilgisayar Kulübü,[14] ve Wikimedia (ulusal bölümleri Almanya,[15] Çek Cumhuriyeti, Fransa ve İtalya yanı sıra benzeri Ücretsiz ve Açık Kaynak Yazılım geliştirme ve bakımından sorumlu kuruluşlar OpenSUSE,[16] Fedora, Tor, Debian ve Videolan . Kampanya, Edward Snowden,[17][18] Francesca Bria (Barselona şehrinin CTO'su )[19] gibi kamuya açık rakamlar da dahil olmak üzere 18.000'den fazla kişi (Temmuz 2018 itibarıyla) tarafından onaylandı. Barselona Şehri .

Avrupa'daki yazılım patentleri
FSFE'ye göre, Avrupa için yazılım patentleri şu anda aktif olarak Avrupa patent ofisi ve en büyük ABD şirketlerinin çıkarlarını temsil eden Business Software Alliance (BSA) etrafında toplanan bir lobi tarafından ileriye doğru itiliyor. Yazılım patentleri FSFE tarafından topluma ve ekonomiye tehdit oluşturuyor ve FSF Avrupa bu planlara karşı direnişe aktif olarak dahil oluyor.[20] Avrupa Birliği Microsoft,
2001 yılında Avrupa Birliği, Avrupa Komisyonu DG Yarışması ( Prof. Mario Monti ), Microsoft'un masaüstü işletim sistemlerindeki baskın konumunu araştırmaya başladı. Avrupa Özgür Yazılım Vakfı, AK tarafından Özgür Yazılım hareketinin duruşunu temsil etmeye davet edildi. 2004 yılında FSFE, Komisyon kararına itirazda müdahalede bulunan üçüncü bir taraf olarak kabul edildi ve aynı zamanda Samba Ekibi'ni temsil ederek, başından sonuna kadar yargılamaya aktif olarak devam eden sadece iki müdahaleden biri oldu. Andrew Tridgell, Jeremy Allison, Volker Lendeke ve avukatları Carlo Piana gibi gönüllüler sayesinde mahkemede güçlü kanıtlar sağladı. Dava şimdi Avrupa antitröstündeki önde gelen davalardan biri olarak kabul edilmektedir.[21] Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü
Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO), Birleşmiş Milletler organizasyonlar sisteminin 16 uzmanlaşmış kuruluşundan biridir. Rolü, sınırlı tekellerin bilgi üzerine farklı yönleriyle ilgilenen 24 uluslararası antlaşmayı uygulamaktır. WIPO'ya bir gözlemci olarak ve benzer hedeflere sahip küresel bir koalisyonla birlikte FSFE, onu bir "Dünya Entelektüel Servet Örgütü" olarak yeniden şekillendirmeye çalışıyor.[22] FSFE Hukuk Ekibi (Bilinen önceki adıyla Özgürlük Görev Gücü)
Bireylerin, projelerin, işletmelerin ve devlet kurumlarının Özgür Yazılım'ın yasal bilgilerini, uzmanlarını ve desteğini bulmasına yardımcı olan yasal şubesi. FSFE Legal uyumluluk, en iyi uygulama, satın alma ve yönetişim kaynaklarını kurum içinde, FSFE'nin ortak kuruluşlarıyla ortaklaşa ve geniş iletişim ağı (Hukuk Ağı 16 Şubat 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. dahil) aracılığıyla sağlar. Misyonu bilgiyi yaymak, sorunları çözmek ve Özgür Yazılımın uzun vadeli büyümesini teşvik etmektir.[23] FSFE Hukuk Ekibi aynı zamanda projenin Özgür Yazılım olarak kalmasını sağlayan dengeli bir Katılımcı Lisans Anlaşması olan Fiduciary Lisans Anlaşmasını korumaktan da sorumludur.[24]

Her ay, FSFE, halka açık olarak verilebilecek faaliyetler hakkında birden fazla dilde (İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca dahil ) bir bülten yayınlamaktadır.[25]

Yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

FSFE'nin yayınladığı "Kendini Anlama": "Özgür Yazılım Vakfı Avrupa (FSFE) halkı, kültürler arasında ortak işbirliği ve ortak bir işbirliği kültürü geliştirme hedefiyle kendimizi farklı kültürlerden Avrupalılar olarak görüyor küresel düzeyde bölgesel. Kendisi ortak hedef ve vizyonlara sahip küresel bir insan ağının parçası olan, kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu ve ağı oluşturuyoruz. Kendimiz ve çalışmalarımız dışında hiç kimseyi temsil etmiyoruz. Dijital toplumun her alanında ortak çalışmalarımız ve özgürlüğe olan bağlılığımız bizi tanımlayan şeydir. "[26]

Dahili olarak, FSFE, katılımın her bireyin katılım ve çalışma istekliliği tarafından belirlendiği, fikir birliğine dayalı, ekip yapısına sahiptir. Demokratik ve temsili-demokratik bir model, fikir birliğine dayalı yaklaşımın hiçbir sonuç vermediği veya hızlı bir karara ihtiyaç duyulduğu zaman için bir geri dönüş işlevi görür.

Yasal Yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

FSFE, merkezi bir "Hub" örgütü ve "bölümler" adı verilen yerel yasal organların olasılığı olan modüler bir yasal yapıya sahiptir. Merkez bir yardım derneğidir ("e. V. ") bu durumda Almanya'da tescil edilmiştir.

Diğer FSF'lerle (FSF, FSFI, FSFLA ) düzenli temas halinde olmasının yanı sıra, FSFE'nin resmi iştirakçi örgütleri vardır.[27] Bunlar çoğunlukla ulusal düzeydeki özgür yazılım gruplarıdır.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

2010 yılında FSFE, bilgi toplumunda özgürlük çalışmalarını kabul ederek Theodor Heuss Madalyası aldı. Madalya yılda bir kez Stuttgart'ta Batı Almanya'nın ilk başkanının adını alan partizan olmayan bir vakıf tarafından verilir.[28]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Özgür Yazılım Vakfı Organizasyonları

Genel

 • Avrupa Birlikte Çalışabilir Sistemler Komitesi
 • OpenForum Avrupa

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Imprint". fsfe.org. Free Software Foundation Europe e.V. (FSFE). 31 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Haziran 2015. 
 2. ^ "FSFE's legal structure". 16 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2012. 
 3. ^ "The FSF* network". FSFE - Free Software Foundation Europe (İngilizce). 23 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Kasım 2019. 
 4. ^ "Promoting innovation and growth through Horizon 2020". 11 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Kasım 2019. 
 5. ^ "About Free Software Foundation Europe". Fsfe.org. 23 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Temmuz 2014. 
 6. ^ "Public Money? Public Code! - FSFE". FSFE - Free Software Foundation Europe (İngilizce). 31 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Temmuz 2018. 
 7. ^ "Public Money? Public Code! 31 organisations ask to improve public procurement of software". FSFE - Free Software Foundation Europe (İngilizce). 31 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Temmuz 2018. 
 8. ^ "Public Money, Public Code". publiccode.eu (İngilizce). 19 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Temmuz 2018. 
 9. ^ "Sign the Petition: Public Money Should Produce Public Code - Creative Commons". Creative Commons (İngilizce). 18 Eylül 2017. 31 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Temmuz 2018. 
 10. ^ "Public Money? Public Code! 22 Organizations Seek to Improve Public Software Procurement | Open Source Initiative". opensource.org (İngilizce). 16 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Temmuz 2018. 
 11. ^ Malcolm (24 Ekim 2017). "Public Money, Public Code: Show Your Support For Free Software in Europe". Electronic Frontier Foundation (İngilizce). 15 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Temmuz 2018. 
 12. ^ "Public Money? Public Code! - EDRi". EDRi (İngilizce). 13 Eylül 2017. 31 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Temmuz 2018. 
 13. ^ "L'April rejoint 30 autres organisations pour la campagne « Argent public ? Code Public ! » | April". www.april.org (Fransızca). 16 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Temmuz 2018. 
 14. ^ "CCC | Open Letter: Public Money? Public Code!". www.ccc.de (İngilizce). 16 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Temmuz 2018. 
 15. ^ "Pressemitteilungen/PM 09 13 Public Money Public Code - Wikimedia Deutschland". wikimedia.de (Almanca). Erişim tarihi: 31 Temmuz 2018. [ölü/kırık bağlantı]
 16. ^ "Are Governments Held Hostage? Why openSUSE Supports Public Money Public Code". openSUSE News (İngilizce). 16 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Temmuz 2018. 
 17. ^ "Edward Snowden on Twitter". Twitter (İngilizce). 27 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Temmuz 2018. 
 18. ^ "Public Money? Public Code! 31 organisations ask to improve public procurement of software". FSFE - Free Software Foundation Europe (İngilizce). 31 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Temmuz 2018. 
 19. ^ Albers. "Using Free Software to build a more democratic, inclusive and sustainable digital society - interview with Francesca Bria, CTO of Barcelona". FSFE - Free Software Foundation Europe (İngilizce). 31 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Temmuz 2018. 
 20. ^ "FSFE - Software Patents in Europe". Fsfeurope.org. 23 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Temmuz 2014. 
 21. ^ "FSFE and the antitrust case against Microsoft". Fsfeurope.org. 15 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Temmuz 2014. 
 22. ^ "FSFE - Observing the World Intellectual Property Organization (WIPO)". Fsfeurope.org. 17 Nisan 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Temmuz 2014. 
 23. ^ "FSFE Legal - The Freedom Task Force". fsfe.org. 26 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Eylül 2015. 
 24. ^ "Fiduciary Licence Agreement (FLA) - FSFE Legal". FSFE - Free Software Foundation Europe (İngilizce). 17 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Nisan 2018. 
 25. ^ "FSFE Newsletter". 16 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2008. 
 26. ^ "FSFE's Self-Conception". 14 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2020. 
 27. ^ "Associate Organisations - FSFE". Fsfeurope.org. 16 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Temmuz 2014. 
 28. ^ "Free Software Foundation Europe receives Theodor Heuss Medal". 10 Mayıs 2010. 16 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2020.