Avret

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Avret (Arapça: عورة), eksik, açık, gizlenmesi gereken şey anlamına gelen Arapça kökenli kelime. islam terminolojisinde ise bir başkası tarafından görülmesi sakıncalı bulunan vücut kısımlarını ifade eder. erkek ve kadınlarda farklı olduğu gibi, erkeğin diğer kadın ve erkeklere göre, kadının da diğer kadın ve erkeklere göre örtülmesi gereken yerler farkılı kaynak ve görüşlerce ufak tefek farklılıklar arz etse de ana hatlar benzerdir.

Bir erkeğin göbek hizasından diz kapağı altı arası başka erkeklerin görmemesi gereken, örtülmesi gereken avret yerleridir.

Bir kadının göbek hizasından diz kapağı altı arası başka kadınların görmemesi gereken, örtülmesi gereken avret yerleridir.

Yine birbirine haram olan erkek ve kadınların aynı ortam içerisinde iken insani koşulların elverdiğince örtünmeleri islam fıkhı, insan fıtratı ve toplumsal düzen ile karşılıklı saygıyı sağlayan edebe uygunluk için önerilir. yaygın kanı medeni insani ilişkilerin kurulduğu yüzün avret olarak kabul etmez.

Kadınların güzelliklerini oluşturan vücut yapılarının örtünmesi, bu güzelliklerini sadece eşlerine has kılmaları Yüce Kuranda önemle önerilir. aynı kural erkekler içinde geçerlidir.