Avidemux

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Avidemux
Avidemux-logo.png
Avidemux 2.6.1.png
Avidemux 2.6.1
Geliştirici(ler) “Mean”, “Gruntster” ve “Fahr”
İşletim sistemi Windows, OS X, Linux, BSD
Tür Video düzenleme
Lisans GNU Genel Kamu Lisansı
Resmî sitesi avidemux.org

Avidemux, video düzenleme ve işleme için tasarlanmış özgür bir video düzenleme yazılımıdır. C++ ile yazılmış olup GTK+ ve Qt ile geliştirilmiş iki ayrı kullanıcı arayüzü vardır.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Avidemux, doğrusal olmayan video işleme, filtre ismi verilen görsel efektler uygulama ve çeşitli video biçimlerine dönüşüm yapabilme yeteneklerine sahiptir. Filtrelerin bazıları MPlayer ve Avisynth'ten aktarılmıştır. Avidemux ayrıca bir ses dosyalarını video içine yerleştirerek ses çoğullama ve video içinden ses dosyalarını ayırarark ses çözümleme yapabilir.

Yazılımın tasarımının bütünleşik önemli bir parçası SpiderMonkey JavaScript motorunu kullanan proje sistemidir. Bütün projeler, tüm seçenekleri, yapılandırmaları, seçimleri ve tercihleriyle birlikte bir proje dosyasına kaydedilebilir. VirtualDub'un VCF betikleme yeteneklerine benzer olarak Avidemux da hem grafik arayüz üzerinden hem de komut satırı üzerinden kullanılabilin gelişmiş betik desteğine sahiptir. Ayrıca VirtualDub'daki gibi proje tabanlı olmayan bir sistemi de destekler, kullanıcılar basitçe yapılandırmalarını oluşturarak videoları proje oluşturmadan doğrudan kaydedebilir. Yazılım bünyesinde bir proje kuyruk sistemi de hazır bulunmaktadır.

Avidemux, DVD altyazılarına optik karakter tanıma uygulama ve videolara gömülü altuazı ekleme özelliklerine sahip yerleşik altyazı işleme yeteneğine sahiptir. Avidemux, başta MicroDVD (.SUB), SubStation Alpha (.SSA), Advanced SubStation Alpha (.ASS) ve SubRip (.SRT) olmak üzere çeşitli altyazı biçimlerini destekler.

Genel olarak grafik arayüzü üzerinden kullanılmaktaysa da istenirse komut satırı üzerinden de kullanılabilir.

Bileşenleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikikitap
Vikikitapta bu konu hakkında daha fazla bilgi var:

Avidemux sıfırdan yazılmıştır ama zaman zaman FFmpeg, MPlayer, Transcode ve Avisynth gibi yazılımlardan ek kodlar da kullanılmıştır. Bununla birlikte tamamen tek başına çalışan bir yazılımdır ve okuma, çözme, kodlama gibi işlemler için kendisinden başka hiçbir uygulamaya ihtiyaç duymaz. FFmpeg projesinden dahili libavcodec kütüphanesi MPEG-4 ASP gibi video formatlarının çözümlemesi ve kodlaması için kullanılır.

Avidemux'un ana geliştiricisi Avidemux forumlarında 'Mean' olarak tanınan kişidir. Avidemux projesi kullanıcı girdilerine açıktır ve kullanıcılarından gelen pek çok öneri yeni özellik olarak yazılıma dahil edilmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]