Avalon Yarımadası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Avalon Yarımadası, Kanada'ya bağlı Newfoundland Adasının güneydoğusunda yarımada.

Adaya Placentia ve Trinity koyları arasında yer alan 6 km genişliğindeki kıstakla bağlanır; dört yarımadadan oluşur, en geniş yeri 40 km olmak üzere yaklaşık 70 km uzunluğundadır. Atlas Okyanusu kıyısında ve St. John's kentinin güneyinde bulunan en yüksek noktası 300 m'ye ulaşır. Kuzeyde Conception, güneyde St. Mary's koyları yarımadanın içlerine kadar sokulur.

İlk kez 1497'de denizci John Cabot'ın gördüğü sanılan yarımadanın bir bölümü için 1623'te berat alan Sir George Calvert (sonradan Lord Baltimore), buraya Kral Arthur efsanesinde geçen Avalon adasından esinlenerek Avalon adını verdi. 1866'da ilk başarılı Atlantik ötesi telsiz, yarımadadaki Trinity Koyunda bulunan Heart's Content'e kuruldu. 1941'de Placentia Koyundaki Argentia açıklarında demir atan bir gemide, Franklin Roosevelt ve Sir Winston Churchill Atlantik Sözleşmesi'ni imzaladılar.

Newfoundland'ın en yoğun yerleşim alanı olan Avalon Yarımadası, Newfoundland ve Labrador nüfusunun yüzde 50'den fazlasını barındırır. Balıkçılık, kerestecilik ve imalat başlıca işkollarıdır. Daha çok kuzey kıyılarında çevrelenmiş başlıca yerleşim merkezileri eyalet başkenti olan St. John's, Harbour Grace ve Carbonear'dır.

Ayrıca[değiştir | kaynağı değiştir]

Koordinatlar: 47°17′K 53°21′B / 47.29°N 53.35°W / 47.29; -53.35