Av (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Av
Predator
Av film afişi
Yönetmen John McTiernan
Yapımcı Lawrence Gordon
Joel Silver
John Davis
Senarist Jim Thomas
John Thomas
Oyuncular Arnold Schwarzenegger
Carl Weathers
Elpidia Carrillo
Bill Duke
Jesse Ventura
Kevin Peter Hall
Müzik Alan Silvestri
Görüntü yönetmeni Jost Vacano
Sanat yönetmeni Donald McAlpine
Kurgu Mark Helfrich
John F. Link
Stüdyo Lawrence Gordon Productions
Silver Pictures
Davis Entertainment
Dağıtıcı 20th Century Fox
Çıkış tarih(ler)i 12 Haziran, 1987
Süre 113 Dakika
Ülke Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
Dil İngilizce
Bütçe $15.000.000
Hasılat $98.267.558
Devam filmi Av 2

Predator Dutch (Arnold Schwarzenegger) ve komandoları CIA tarafından Güney Amerika ormanlarında esir tutulan rehineyi bulup getirmekle görevlendirilirler. Görev başarılı olur ama dönüş yolunda gizemli bir yaratığın onları izlediğini farkederler. Ölüm artık onlara çok yakındır.

Av Binbaşı Ducth ve Komandoları
Av Predator

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel bir arama kurtarma timinin lideri olan Binbaşı Alan "Dutch" Schaefer (Arnold Schwarzenegger) ve komandoları, Orta Amerika'nın balta girmemiş ormanlarında bulunan gerillaların elindeki rehineleri kurtarma görevi alırlar. Görev bölgesine adım attıkları andan itibaren akıl almaz olaylarla karşılaşmaya başlarlar. Önceki görevlere gönderilen askerlerin derisi yüzülmüş cesetleri, esrarengiz çatışma izleri, ormanın içinden gelen tuhaf sesler keşfederler. Çok geçmeden aldıkları bu görevin CIA tarafından uydurulmuş bir düzmece olduğunu anlarlar. Artık geri dönmek için çok geçtir. Bir yandan bölgedeki gerillalarla savaşırken, bir yandan da dünya dışından gelen üstün bir yaratığın avı olmuşlardır. Amansızca bir takip ve soluksuz çatışma sahneleri ile bir grup iyi eğitimli askerin hayatta kalma mücadelesi, filmin sonuna kadar devam edecektir.

Filmin Karakteristiği[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk olarak Kevin Peter Hall'ın canlandırdığı ve serinin ilk filmi olan Av, özgün adıyla Predator ile birlikte, teknolojiyi kullanarak hedeflerini etkisiz hale getiren Predator adlı yaratık sinema sahnesindeki yerini almıştır. Predator, İngilizcede yırtıcı hayvan, et yiyen anlamına gelmektedir. Bu yaratık, günümüz teknolojisinden daha üstün silahlara sahip, değişik kamuflaj tekniklerini kullanarak görünmez hale gelebilen ve termal, kızılötesi, ultraviyole, hareket algılayıcı gibi görüşleri kullanarak avlanmaktadır. Özellikle serinin diğer filmleriyle beraber mızrak, disk, bıçak, ağ gibi eski çağ silahlarını da kullandığı görülür. Avladığı insan ve diğer canlılara ait kemik, kafatası ve diğer uzuvları koleksiyon yapmaktadır.

Predator, Arnold Schwarzenegger'in en ünlü ve başarılı olmuş filmlerinden biridir. Senaryosu, kullanılan efekt ve çekim teknikleri ile dönemin önde gelen kült filmleri arasında kabul edilmektedir. Predator, filmin konusu ve karakterlerin bazı söylemleri; sinema tarihinde kendine özgü hayran kitlesinin oluşmasına sebep olmuştur. Ayrıca oyuncuların bir kısmı, filmden sonraki dönemlerde Amerika Birleşik Devletlerinde aktif siyasete atılarak değişik görevlerde bulunmuşlardır.

Filmin Sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk filmin yüksek hasılatı ve elde ettiği başarı nedeniyle 1990'da Predator 2 ve 2010'da Predators olarak serinin devam filmleri gösterime girmiştir. Aynı zamanda 2004'te Alien vs. Predator (Alien Predator'e Karşı) ve 2007'de Aliens vs. Predator: Requiem olarak gösterime giren iki film ile Predator ve Alien (Yaratık) filmlerinin dünya dışı yaratıkları birleştirilerek çapraz senaryolar oluşturulmuştur. Bunun yanında PC, PlayStation ve diğer oyun konsollarında Predator ile ilgili çok sayıda oyun yapılmıştır. Ayrıca birçok hatıra eşyası, karakter büstü ve koleksiyon oyuncağı film hayranlarının oluşturduğu piyasada işlem görmektedir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Arnold Schwarzenegger Binbaşı Alan "Dutch" Schaefer, tim komutanı, eski Yeşil Bereli.
 • Carl Weathers George Dillon, Dutch' un eski takım arkadaşı, CIA Dutch'ın ekibi ile birlikte gönderilen ajan.
 • Elpidia Carrillo Anna, gerilla, isyancılar ile bir savaş sonrasında, tim tarafından yakalanan esir.
 • Bill Duke Mac Eliot, Çavuş, Blain'in Vietnam Savaşı'ndaki yakın arkadaşı.
 • Jesse Ventura Blain Cooper, Mac'in Vietnam Savaşı'ndaki arkadaşı, Sık sık tütün çiğner, ve yıpranmış bir şapka takar, silahı ise makineli tüfektir M134 minigun.
 • Sonny Landham Billy Sole, Amerikalı yerli halklardan, takımın iz sürücüsü.
 • Richard Chaves Jorge Poncho Ramirez, takımın İspanyolca konuşabilen üyesi.
 • Shane Black Alien Predator'e KarşıRick Hawkins, çizgi roman okumayı ve cinsel içerikli espriler yapmayı sever, takımın radyo operatörü ve teknik uzmanı.
 • R. G. Armstrong Tümgeneral Homer Phillips, görev koordinatörü.
 • Kevin Peter Hall Predator, aktif bir kamuflaj ve bir plazma silah kullanır ve kızılötesi spektrum özelliği vardır. Ayrıca son sahnedeki kısa bir helikopter pilotu rolünü oynar.

Müzikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Av Orijinal Film Müziği
Alan Silvestri soundtrack'i
Yayımlanma 19 Ağustos 2003
Tarz Film müziği, Soundtrack
Süre 73:08
Şirket Varèse Sarabande
Yapımcı Alan Silvestri

Filmin müzikleri Alan Silvestri, tarafından bestelenmiştir. Predator onun ilk büyük aksiyon filmi olmuştur. Eylem ve heyecanlı vurguları ile ağır boynuz patlamaları, kesik kesik dize ritimleri ve dalgalı timpani rulolar yer alır.

2003 yılında Varese Sarabande etiketiyle sınırlı sürümünün bir parçası olarak film müziği albümü CD Kulübü toplama albümü; ve aynı zamanda Fox Elliot Goldenthal düzenlemeleri içerir.

 1. "Twentieth Century Fox Fanfare" (Alfred Newman - arrangement by Elliot Goldenthal 1992) (0:27)
 2. "Main Title" (3:51)
 3. "Something Else" (3:34)
 4. "Cut ‘Em Down" (1:56)
 5. "Payback Time" (2:09)
 6. "The Truck" (4:22)
 7. "Jungle Trek" (1:47)
 8. "The Girl’s Escape" (6:00)
 9. "Blaine’s Death" (2:47)
 10. "He’s My Friend" (1:26)
 11. "We’re All Gonna Die" (3:32)
 12. "Building a Trap" (3:02)
 13. "The Waiting" (3:27)
 14. "The Hunt Is On" (4:51)
 15. "Dillon Is Disarmed" (2:07)
 16. "Billy Stands Alone" (2:34)
 17. "Battle Plans" (9:24)
 18. "Wounded Predator" (4:14)
 19. "Hand to Hand Combat" (3:12)
 20. "Predator’s Big Finish" (3:42)
 21. "The Rescue and End Credits" (4:44)