Autodesk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Autodesk, Inc.
Autodesk Logo.svg
İşlem kodu NASDAQ: ADSK
NASDAQ-100 Component
S&P 500 Component
Tip Public company
Kuruluş Mill Valley, California (1982)
Kurucu John Walker
Konum San Rafael, California, U.S.
Önemli kişiler Crawford W. Beveridge
(Chairman)
Carl Bass
(President and CEO)
Alan Computer software
Ürün See products listing
Gelir artış US$1.952 billion (FY 2011)[1]
İşletme gelir artış $271.4 million (FY 2011)[1]
Net gelir artış $212.0 million (FY 2011)[1]
Toplam varlıklar artış $2.788 billion (FY 2011)[1]
Özkaynak artış $1.609 billion (FY 2011)[1]
Çalışan sayısı 6,800 (January 2011)[1]
Ana sayfa Autodesk.com

Autodesk, endüstriyel kullanıma dönük profesyonel yazılımlar geliştiren bir ABD firmasıdır. Dünyada en çok kullanılan endüstriyel amaçlı yazılımları portföyünde bulundurmakla birlikte en çok yazılım kodu üreten firmaların başında olmasıyla da tanınır. En çok kullanılan yazılımı Autocad'dir.

2005 yılında SGI firmasının yazılım grubu olan Alias firmasını da satın almasıyla gündeme gelmiştir.

Ürün yelpazesinde; inşaat, makine, endüstri, mimari ve sinema alanına yönelik ürünleri vardır. Alanında ilk ürünleri son kullanıcı için üretmesi nedeniyle özellikle ABD dışındaki bazı ülke üniversitelerinde yazılımları öğretim anlamında ders olarak okutulur.

Autocad 2014[değiştir | kaynağı değiştir]

Güçlü 2B ve 3B işlevleri, tasarım paylaşımı ve işbirliği araçları ile Dünyada ve Türkiye'de en çok kullanılan tasarım ve çizim platformu. 3B serbest form tasarım araçları, parametrik çizim ve PDF’den aktarma sayesinde AutoCAD®, yazılımı dokümantasyon ve tasarım süreçlerini daha da ileri götürmek için gereken gücü ve esnekliği sağlar.

Autodesk Product Design Suite 2014[değiştir | kaynağı değiştir]

Eksiksiz 3B dijital prototipler üretmek, doğrulamak ve belgelemek için ihtiyacınız olan her şey. Autodesk Inventor Profesyonel 2014 yazılımının tüm ana özellikleriyle birlikte, güzergahlı sistemler için geliştirilmiş tasarım, araç oluşturma ve simülasyon özellikleri içerir.

AutoCAD LT 2014[değiştir | kaynağı değiştir]

Teknik çizim amaçları için geliştirilen AutoCAD® LT yazılımı, ihtiyaç duyduğunuz 2B araçlarını ve komutlarını fazlasıyla sunar.

AutoCAD Civil 3D 2014[değiştir | kaynağı değiştir]

İnşaat mühendislerinin tasarım, analiz ve simülasyonu için yapı bilgi modelleme (BIM) çözümü.

AutoCAD Revit Architecture Suite 2014[değiştir | kaynağı değiştir]

AutoCAD®, AutoCAD® Architecture ve Autodesk® Revit® Architecture yazılımlarını birleştirerek, BIM aşamasına kendi hızınızda geçmenize olanak sağlar.

AutoCAD Revit Structure Suite 2014[değiştir | kaynağı değiştir]

AutoCAD® yazılımının gücü, Autodesk® Revit® Structure ve AutoCAD® Structural Detailing yazılımlarının yararları burada bir araya geliyor.

AutoCAD Revit MEP Suite 2014[değiştir | kaynağı değiştir]

AutoCAD® Revit® MEP ve AutoCAD® MEP, mekanik, elektrik ve borulama projelerinde uzmanlaşan mühendisler için aşina oldukları bir AutoCAD ortamında yapı bilgi modelleme (BIM) olanağı sunar.

Autodesk 3ds Max 2014[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüllü oyun, film ve video içerikleri üretmek için kullanılan endüstri standardı bir 3B modelleme, animasyon, gerçekleme ve görsel efektler çözümü.

Autodesk 3ds Max Design 2014[değiştir | kaynağı değiştir]

Tasarımcılara ve görselleştirme uzmanlarına AutoCAD ve Revit yazılım aileleriyle tümleşik iş akışları sunan bir 3B modelleme ve gerçekleme çözümü.

Autodesk Alias Automotive[değiştir | kaynağı değiştir]

Otomotive tasarımı ve modellemesi için kendi alanında öncü uygulama ve dünya çapında lider otomotiv modelleme stüdyoların tercihi.

Autodesk Alias Surface[değiştir | kaynağı değiştir]

Dinamik 3D modelleme kapasiteli komple bu set sayesinde tasarımcılar yavaş yavaş konsept modeller geliştirip verilerini yüksek kaliteli birinci sınıf yüzeylere taşıyor.

Autodesk Maya[değiştir | kaynağı değiştir]

Modelleme araçları, genişletilmiş kaplama? özellikleri, ve 64 bit ve çok çekirdekli teknolojiden yararlanan iş akışları sayesinde üretim ihtiyaçlarını karşılayıp nefes kesen 3D yaratın

Autodesk Showcase Professional[değiştir | kaynağı değiştir]

Ürününüzün çok gerçekçi 3B görsellerini yaratın. Müşterilerinize ve hissedarlarınıza birden çok tasarım seçeneği sağlayın ve tasarım değerlendirme sürecini modernleştirin.

AutoCAD Mechanical 2014[değiştir | kaynağı değiştir]

Mekanik Tasarımcılar için üretilmiş AutoCAD’dir. Mekanik Tasarım sürecinde varolan genel işleri otomatikleştirerek ve standart parça kütüphaneleri sunarak, tasarım sürecini hızlandırır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d e f "2011 Form 10-K, Autodesk, Inc". United States Securities and Exchange Commission. 16 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi.