Autodesk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Autodesk, Inc.
EndüstriComputer software
KuruluşMill Valley, California (1982)
KurucuJohn Walker
Genel merkeziSan Rafael, California, U.S.
Önemli kişilerCrawford W. Beveridge
(Chairman)
Carl Bass
(President and CEO)
ÜrünSee products listing
Gelirartış US$1.952 billion (FY 2011)[1]
Net gelirartış $212.0 million (FY 2011)[1]
Öz kaynakartış $1.609 billion (FY 2011)[1]
Çalışan sayısı6,800 (January 2011)[1]
Web sitesiAutodesk.com

Autodesk, endüstriyel kullanıma dönük profesyonel yazılımlar geliştiren bir ABD firmasıdır. Dünyada en çok kullanılan endüstriyel amaçlı yazılımları portföyünde bulundurmakla birlikte en çok yazılım kodu üreten firmaların başında olmasıyla da tanınır. En çok kullanılan yazılımı Autocad'dir.

2005 yılında SGI firmasının yazılım grubu olan Alias firmasını da satın almasıyla gündeme gelmiştir.

Ürün yelpazesinde; inşaat, makine, endüstri, mimari ve sinema alanına yönelik ürünleri vardır. Alanında ilk ürünleri son kullanıcı için üretmesi nedeniyle özellikle ABD dışındaki bazı ülke üniversitelerinde yazılımları öğretim anlamında ders olarak okutulur. Autodesk firmasının birçok ürünü bulunmaktadır.[2]

Yazılımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

AutoCAD[değiştir | kaynağı değiştir]

2 boyutlu ve 3 boyutlu olarak proje tasarım araçları ile Dünyada ve Türkiye'de en çok kullanılan tasarım ve çizim (CAD) programıdır. 3B serbest form tasarım araçları, parametrik çizim ve PDF’den aktarma sayesinde AutoCAD®, yazılımı dokümantasyon ve tasarım süreçlerini daha da ileri götürmek için gereken gücü ve esnekliği sağlar.

Autodesk Product Design Suite[değiştir | kaynağı değiştir]

3B dijital prototipler üretmek, doğrulamak ve belgelemek için ihtiyacınız olan şeyleri içerir. Autodesk Inventor Profesyonel yazılımının tüm ana özellikleriyle birlikte, güzergahlı sistemler için geliştirilmiş tasarım, araç oluşturma ve simülasyon özellikleri içerir.

AutoCAD LT[değiştir | kaynağı değiştir]

Teknik çizim amaçları için geliştirilen AutoCAD® LT yazılımı, ihtiyaç duyduğunuz 2B araçlarını ve komutlarını fazlasıyla sunar. AutoCad programının ekonomik paketidir. Normal versiyondan farklı olarak LT versiyonu; eklenti, lisp ve API'lerin yüklenmesi özelliğini içermez.

AutoCAD Civil 3D[değiştir | kaynağı değiştir]

İnşaat mühendislerinin tasarım, analiz ve simülasyonu için yapı bilgi modelleme (BIM) çözüm programıdır.

Revit[değiştir | kaynağı değiştir]

Mimari, statik, elektrik ve mekanik projelerinin 3 boyutlu ortamda modellenmesine olanak veren Revit yazılımı Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) programıdır. Yeni versiyonları ile birlikte Mep, Architecture, Structure gibi versiyonları tek bir paket altında birleştirilmiştir.

Autodesk 3ds Max[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüllü oyun, film ve video içerikleri üretmek için kullanılan endüstri standardı bir 3B modelleme, animasyon, gerçekleme ve görsel efektler çözümü.

Autodesk 3ds Max Design[değiştir | kaynağı değiştir]

Tasarımcılara ve görselleştirme uzmanlarına AutoCAD ve Revit yazılım aileleriyle tümleşik iş akışları sunan bir 3B modelleme ve gerçekleme çözümü.

Autodesk Alias Automotive[değiştir | kaynağı değiştir]

Otomotive tasarımı ve modellemesi için kendi alanında öncü uygulama ve dünya çapında lider otomotiv modelleme stüdyoların tercihi.

Autodesk Alias Surface[değiştir | kaynağı değiştir]

Dinamik 3D modelleme kapasiteli komple bu set sayesinde tasarımcılar yavaş yavaş konsept modeller geliştirip verilerini yüksek kaliteli birinci sınıf yüzeylere taşıyor.

Autodesk Maya[değiştir | kaynağı değiştir]

Modelleme araçları, genişletilmiş kaplama? özellikleri, ve 64 bit ve çok çekirdekli teknolojiden yararlanan iş akışları sayesinde üretim ihtiyaçlarını karşılayıp nefes kesen 3D yaratın.

Autodesk Showcase Professional[değiştir | kaynağı değiştir]

Ürününüzün çok gerçekçi 3B görsellerini yaratın. Müşterilerinize ve hissedarlarınıza birden çok tasarım seçeneği sağlayın ve tasarım değerlendirme sürecini modernleştirin.

AutoCAD Mechanical[değiştir | kaynağı değiştir]

Mekanik Tasarımcılar için üretilmiş AutoCAD’dir. Mekanik Tasarım sürecinde var olan genel işleri otomatikleştirerek ve standart parça kütüphaneleri sunarak, tasarım sürecini hızlandırır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d "2011 Form 10-K, Autodesk, Inc". United States Securities and Exchange Commission. 16 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ocak 2012. 
  2. ^ "Autodesk Tüm Ürünler". 1 Nisan 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi.