İçeriğe atla

Aukštaitija

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aušktaitija ( turuncu ). Litvanya bölgelerinin Haritası.

Aukštaitija (Litvanca telaffuz: [ɐukʃˈtɐǐːtʲɪjɐ], Highlands)Litvanya'nın beş etnografik bölgesinden birinin adıdır.[1] Adı, özellikle doğu kısımları olmak üzere bölgenin nispeten yüksek rakımından geliyor.[2]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Litvanya detaylı kabartma harita
Aukštaitija manzara

Aukštaitija, Litvanya'nın kuzeydoğu kesiminde yer alır. Letonya ve Belarus'un küçük bir bölümünü de kapsar. En büyük şehir ve herhangi bir katı siyasi anlamda olmasa da, bölgenin dikkate alınan başkenti 100.000'den fazla nüfusu olan Panevėžys'dir . En büyük şehirler (nüfusa göre; 20.000'den fazla nüfus):

  • Panevėžys - 119.749 (sermaye olarak kabul edilir)
  • Jonava - 34.954
  • Utena - 33.860
  • Kėdainiai - 32.048
  • Visaginas - 29.554 (not – bu şehir Sovyetler tarafından inşa edilmiş ve çoğunlukla Ruslar ve diğer Sovyet uyrukları tarafından yerleşmiştir, bu nedenle bu etnografik bölgenin yalnızca coğrafi olarak bir parçasıdır)
  • Ukmergė - 28759
  • Radviliškis - 20.339

Bölge, başta doğu tarafında olmak üzere birçok göle sahiptir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihsel olarak Aukštaitija, 13. yüzyıla kadar Litvanya Dükalığı'na eş bir yerdi. İlk başkenti büyük olasılıkla Kernavė idi . 1322 Gediminas antlaşmasında Aukštaitija, terra Eustoythen ('Aukštaitian ülkesi (yaylalar ülkesi)') olarak adlandırılır. 1326'da yazılan Chronicon terrae Prussiae'de Aukštaitija'dan Austechia olarak bahsedildi. Siyasi olarak, 13. yüzyılın sonlarından beri, Vilnius / Litvanya Dükalığı ve Trakai Dükalığı oluşuyordu ve belki de her ikisinin birlikte ele alınmasında kullanılır. 15. yüzyıldan beri, karşılık gelen Trakai Voyvodalığı ve Vilnius Voyvodalığı, Litvanya Propria olarak da bilinen politik ve etnik temelli bir birim olarak Aukštaitija'yı oluşturdu.

Demografik[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerel halk esas olarak Litvanyalı Aukštaitian lehçesini konuşuyor. Lehçelerin yeni sınıflandırması altında Litvanca sadece iki lehçeye ayrılmıştır: Aukštaitian ve Samogitian, önceki tüm lehçeler alt bölümler olarak sınıflandırılmıştır. Sudovian ve Dzukian lehçeleri de şimdi Aukštaitian'ın alt alt birimleri olarak kabul edilir, bu nedenle Aukštaitija'da konuşulan belirli alt alt doğu Doğu Aukštaitian olarak bilinir.

Bölgenin doğusunda Rus ve Belarus azınlıkları var, alt lehçeler bu dillerden daha fazla kredi kelimesi kullanıyor. Bununla birlikte, genel olarak Litvanya'da olduğu gibi lehçelerin kullanımı azalmaktadır.

Semboller[değiştir | kaynağı değiştir]

Aukštaitian Arması
Aukštaitija bayrağı

Aukštaitian bayrağı ve arması Rolandas Rimkūnas tarafından önerilen tasarımlar 5 Temmuz 2006 tarihinde onaylandı.[3]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "AUKŠTAITIJA by baltvile". www.thinglink.com (İngilizce). 6 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2019. 
  2. ^ "Etnografinių regionų metai". www.llbm.lt. 17 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2019. 
  3. ^ "Aukštaitija - Herbas ir vėliava". www.ekgt.lt (Litvanca). 17 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Aralık 2019.