Augusta (Hesse Hanedanı prensesi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Prenses Augusta

Cambridge Düşesi
William Beechey'nin fırçasından Augusta
Doğum25 Temmuz 1797
Rumpenheim Kalesi, Offenbach am Main
Ölüm6 Nisan 1889 (91 yaşında)
Saint James Sarayı, Londra
Defin yeriSt Anne's Kilisesi (1889)
St George's Şapeli (1930)
Diğer ad(lar)ıAugusta Wilhelmina Louisa
Tanınma nedeni Dük Adolphus'un eşi
Rakip(ler)Dük George
Prenses Augusta
Mary Adelaide
Ebeveyn(ler)Prens Frederick
Prenses Caroline
AileHesse Hanedanı

Hessen-Kassel Prensesi Augusta (Augusta Wilhelmina Louisa; 1797 Temmuz 25 – 1889 6 Nisan) Birleşik Krallık Kralı III. George ve Charlotte Mecklenburg-Strelitz’in yedinci oğlu olan Prens Adolphus, Cambridge Dükü’nün eşi, [1] III. George’un en uzun ömürlü gelinidir, V. George’un eşi Teck Mary'nin anneannesiydi.

Çocukluğu[değiştir | kaynağı değiştir]

Hesse-Kasselli Prenses Augusta, Hesse-Kasselli Landgrave Frederick'in ve eşi Nassau-Usingen Prensesi Caroline’in üçüncü kzıdır ve Rumpenheim Kalesi'nde (Fransızca: Château de Rumpenheim, Almanca: Rumpenheimer Schloss ), Offenbach am Main, Hessen doğmuştur. Babası aracılığıyla, Büyük Britanya Kralı II. George’un torununun çocuğuydu, büyükannesi II. George’un kızı Mary idi. Babasının ağabeyi, Hesse-Kassel'in yöneticisiydi. 1803'te amcasının ünvanı Hessen Elektörü'ne yükseltildi ve bu sayede Hessen hanedanının tüm Kassel ailesi hiyerarşide yukarı çıkmış oldu.

Evlilik[değiştir | kaynağı değiştir]

7 Mayıs'ta Kassel'de ve daha sonra 1 Haziran 1818'de Buckingham Sarayı'nda Prenses Augusta, ikinci kuzeni Cambridge Dükü ile 20 ve o 44 yaşındayken evlendi. Evlendikten sonra Augusta, Cambridge Düşesi oldu. Üç çocukları oldu.

1818'den Kraliçe Victoria'nın tahta çıkışından ve 1837'de İngiliz ve Hanover tahtlarının ayrılmasına kadar, Cambridge Düşesi Hannover'de yaşadı ve burada Dük, kardeşleri George IV ve William IV adına vekil olarak görev yaptı. 1827'de Augusta, 3 Mayıs 1827'de kurulan ve Bremervörde'nin güneyindeki bozkırların ekimi ve kolonizasyonu sırasında yerleşecek yeni bir köyün kendi adını taşımasına izin verdi. 19 Haziran'da Stade Hanoveran High-Bailiwick idaresi köylülere, belediyeleri için seçilen Augustendorf adını onayladığını bildirdi (1974'ten beri Gnarrenburg'un bir bölgesidir). Cambridge Dükü ve Düşesi, Cambridge Cottage, Kew'de ve daha sonra St. James Sarayı'nda yaşadıkları Büyük Britanya'ya döndüler.

Ölüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Cambridge Düşesi, kocasının ölümünden sonra otuz dokuz yıl daha hayatta kaldı ve 6 Nisan 1889'da doksan bir yaşında, Kew Green'deki Cambridge Cottage'daki evlerinde öldü.[2] Kraliçe Victoria, teyzesinin ölümü hakkında şunları yazdı: "Onun için olmasa da çok üzücü. Ama o neslinin sonuncusu ve artık benim üzerimde kimse yok."

Kew'deki St Anne Kilisesi'ne gömüldü, ancak kalıntıları 1930'da Windsor Kalesi'ndeki St George Şapeli'ne taşındı.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "No. 17365". The London Gazette. 2 June 1818. s. 997. 
  2. ^ "THE DUCHESS OF CAMBRIDGE". Morning Post. 12 Nisan 1889. s. 5. Erişim tarihi: 12 Temmuz 2021 – British Library Newspapers vasıtasıyla. 
  3. ^ "Cambridge Mausoleum". 13 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ağustos 2021.