August Müller

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

August Müller (1864 – 1949), Mönchengladbach doğumlu, Kiel Üniversitesi'nde tıp öğrencisi olarak okumuş ve kontak lenslerin üretiminde öncülük yapmış mucittir.1889'da, üniversitesinde Gözlükler ve Korneal Lensler adlı tezini sunmuştur.[1][2] Tezinde üfleme camdan skleral lens üretimin konusunda çabalarını anlatmıştır. Sürecindeki ilerlemeleri, kendi -14 diyoptri miyobunu 0.50 diyoptriye indirmesini sağlamıştır.

Müller gibi Alman olan  Adolf Fick, kontakt lensler üzerindeki çalışmasını 1887'de yayımlamıştır ancak lensleri ağır ve kısa zaman gözde kalabilen lenslerdi. Müller'in lensleri ise daha hafifti ve korneanın şekline daha uygundu. Müller, göz tabakasının kayganlaştırdığı kılcallık sayesinde lenslerin gözde daha fazla kalabileceğini söylemiştir.

Müller çalışmasını Hornhautlinsen ya da ''korneal lensler'' olarak adlandırmıştır. Hasta, lenslerin sklera üzerinde yaptığı baskıya ancak yarım saat dayanabildiği için yeni düzeltici (numaları) lensler geliştirme çabası da başarısız olmuştur. Ayrıca, hava kabarcıklarını tutmasını engellemek için lensleri su altında takmak gerekiyordu. Yine de daha sonraki araştırmacılar için temel oluşturmuştur ve göze uygunluk, damla akışı, yuvarlatılmış kenarlar hakkındaki fikir ve önerileri hala bugünkü kontakt lens uyumu temeli oluşturmaktadır.

1932'de , Müller Münih'deki Alman Müzesi'ne üç lens vermiştir. 

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Müller A. Brillenglaser und hornhautlinsen.
  2. ^ Pearson, RM; Efron, N (1989).