Attila 74: The Rape of Cyprus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Attila 74: The Rape of Cyprus
Yönetmen Mihalis Kakoyannis
Yapımcı Mihalis Kakoyannis
Senarist Mihalis Kakoyannis
Oyuncular Rauf Denktaş
Glafkos Klerides
III. Makarios
Nikos Sampson
Müzik Mihalis Kakoyannis
Görüntü yönetmeni Sakis Maniatis
Dağıtıcı Fox Lorber (DVD: Winstar TV & Video)
Yapım yılı 1975,
Süre 103 dakika (DVD: 101 dakika)
Dil İngilizce, Yunanca

Attila 74: The Rape of Cyprus (Türkçe: "Attila 74: Kıbrıs'ın Tecavüzü") veya Attilas '74[1], Kıbrıslı Rum film yapımcısı Mihalis Kakoyannis'in 1975 yılında yazıp yönettiği ve 1974 Kıbrıs Harekâtı'nı konu alan belgesel film.

Filmde 15 Temmuz 1974 Darbesi, Kıbrıs Harekâtı ve Amerika Birleşik Devletleri'nin buradaki rolü anlatılmaktadır. Belgeselde Glafkos Klerides, III. Makarios, Nikos Sampson gibi siyasi liderler ile yapılan röportajların yanı sıra Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Lefkoşa'daki Cumhurbaşkanlığı Köşkü'ne karşı Türk Hava Kuvvetleri tarafından düzenlenen bombardıman saldırısına ait olduğu öne sürülen görüntüler bulunmaktadır.

Filmin 2000 yılında piyasaya sürülen DVD'sinin arka kapağında "Temmuz 1974, Türk Silahlı Kuvvetleri Kıbrıs Cumhuriyeti'ni istila etmiştir. Binlerce Kıbrıs Rumlarını kamplara göndermiş ve binlerce ölüme sebep olmuştur." ifadesi yer almaktadır. Yönetmen Mihalis Kakoyannis olayı belgeselleştirmek için Kıbrıs'la Londra arasında sık sık gidip gelmiştir. Kakoyannis, sadece kameraman ve ses elemanının yardımlarıyla, siyasi liderler ve kurbanlar ve mültecileriyle röportaj yapmak için adayı gezmiştir.

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]