Atsinalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
08.55, 13 Ocak 2016 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16513199 numaralı sürüm (düzeltme AWB ile)
Atsinalar
(A'ani, A'aninin, Haaninin)
Edward S. Curtis Collection People 013.jpg
Edward S. Curtis'in fotoğrafıyla Atsina erkeği, 1909
Önemli nüfusa sahip bölgeler
Diller
Atsinaca, İngilizce
Din
Hıristiyanlık ve yerel inançlar


Atsina (Gros Ventre) rezervasyonu

Atsinalar ya da Gros Ventreler (Atsinaca A'ani, A'aninin, Haaninin «White Clay People/Lime People»[1]; Arapahoca Hitúnĕna «beggars/spongers»[2] ; Karaayakça ǎt-se'na «gut people»[2] ; İngilizce Gros Ventre, Atsina ; Fransızca Gros Ventre «büyük göbek/big belly»[1]), ABD'de Montana eyaletlerinin kuzey merkezinde yaşayan Batı Algonkin yerlilerinden bir Kızılderili halkı. Günümüzde Fort Belknap Kızılderili Rezervasyonunda yaşayan Atsinaların nüfusu 3.682 kişidir. Dilleri Ova Algonkin dillerinin Arapaho dilleri alt bölümüne girer. Son konuşanının 1981 yılında ölmesiyle dilleri tükenmiştir[3]. Ova Kızılderilileri kültür grubuna dahildirler. En yakın akrabaları Arapaholar, Karaayaklar ve Şayenlerdir.

Gros Ventre («büyük göbek/big belly») adı esas olarak Atsinalar için kullanılsa da, ayrıca Hidatsalar için de kullanılmaktadır.

Kaynaklar

  1. ^ a b Pritzker, Barry M. A Native American Encyclopedia: History, Culture, and Peoples. Oxford: Oxford University Press, 2000
  2. ^ a b Canadian Indian Tribes." Access Genealogy
  3. ^ Marianne Mithun. 1999. The Languages of Native North America. Cambridge Language Surveys. Cambridge: Cambridge University Press

Dış bağlantılar