Atları da Vururlar (oyun)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
oyunun afişi

Atları da Vururlar (İngilizce: They Shoot Horses, Don't They?), Horace McCoy'un aynı adlı romanından Ray Herman tarafından uyarlanan müzikal oyun.[1] İlk kez 1983 yılında sahnelenen oyun, 2004 yılı Ekim ayında Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelendi. Oldukça kalabalık bir kadro ile oynanan oyun, 1969 yılında Sydney Pollack yönetmenliğinde filme alınmış, aynı adla ve Son Gerçek adlarıyla gösterime girdi.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

1929 Dünya Ekonomik Bunalımı'nın başlangıç yeri olan Amerika Birleşik Devletleri'nde işsizlik, sefalet, göç günleri arasında bir umut ışığı arayan insanların ün ve para uğruna katıldıkları acımasız bir dans yarışmasını konu ediniyor. Yarışmaya katılanlar, saat başı aldıkları kısa molalar dışında durmadan dinlenmeden günler boyunca dans edecekler ve sonunda ayakta kalmayı başaran çift 1500 dolar ödül kazanacaktır.

Türkiye'deki müzikali[değiştir | kaynağı değiştir]

"Atları da Vururlar" 1998 yılında Türkiye'de bir müzikal oyun olarak da sahneye uyarlanmıştı. Okan Bayülgen, Pamela Spence ve Fikret Kuşkan'ın başrollerini paylaştıkları müzikal 8 Mayıs'ta Bostancı Gösteri Merkezi'nde perdelerini açmıştı. Şakir Gürzumar'ın yönettiği, Özcan Özer'in sahneye uyarldığı eserin müziklerini Altun Sürmeli ve Alper Berksü yapmıştı. Toplamda 600 bin dolara malolan ve müziklerini Grup Lokomotif'in seslendirdiği müzikalde 55 oyuncu daha rol almıştı[2].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]