İçeriğe atla

Atkinson çevrimi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atkinson karşı pistonlu motoru

Atkinson çevrimi, 1882'de James Atkinson tarafından icat edilen bir içten yanmalı motor türüdür. Atkinson çevrimi, güç yoğunluğu pahasına verimlilik sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Atkinson, kısa sıkıştırma darbesi ve daha uzun genişleme darbesi olan üç farklı tasarım üretti. İlk Atkinson çevrimli motor, diferansiyel motor, karşıt pistonlar kullandı. İkinci ve en iyi bilinen tasarım, bir krank mili devrinde dört piston vuruşu oluşturmak için aşırı merkez kolu kullanan çevrim motoruydu. Pistonlu motor, krank milinin tek bir dönüşünde dört zamanlı çevrimin emme, sıkıştırma, güç ve egzoz stroklarına sahipti ve Otto çevrimli motorları kapsayan belirli patentleri ihlal etmekten kaçınmak için tasarlandı.[1] Atkinson'ın üçüncü ve son motoru olan fayda motoru, herhangi bir iki zamanlı motor gibi çalışıyordu.

Bu yaklaşımın bir varyasyonu bazı modern otomobil motorlarında kullanılmaktadır. Başlangıçta yalnızca önceki nesil Toyota Prius gibi hibrit elektrik uygulamalarında görülse de, daha sonraki hibritler ve değişken supap zamanlamasına sahip hibrit olmayan bazı araçlar, artık Atkinson çevriminde çalışırken iyi bir verim sağlayan yarı zamanlı bir çalışma rejimi olarak Atkinson çevriminde çalışabilir ve geleneksel bir Otto çevrimli motor olarak çalışırken geleneksel güç yoğunluğu sağlamaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ US 367496, J. Atkinson, "Gas Engine", 1887-08-02 tarihinde verildi  26 Ekim 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]