Ateşten Gömlek (film, 1923)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ateşten Gömlek
"Ateşten Gömlek" filminin eski Türkçe bir afişi bulunmamaktadır. Ancak 1932 tarihinde yeni Türkçe harflerle basılmış bir el ilanı mevcuttur
Yönetmen Muhsin Ertuğrul
Yapımcı Kemal Film
Senarist Muhsin Ertuğrul
Hikâye Halide Edib Adıvar
Uyarlama Ateşten Gömlek
Oyuncular Bedia Muvahhit
Muhsin Ertuğrul
Behzat Butak
Hakkı Necip
Neyyire Neyir
Vasfi Rıza Zobu
Refik Kemal Arduman
Görüntü yönetmeni Cezmi Ar
Cinsi Sinema filmi
Türü Dram, savaş
Renk Siyah-Beyaz
Yapım yılı 1923, Türkiye
Dil Türkçe

Ateşten Gömlek, Halide Edib Adıvar’ın aynı adlı romanından Muhsin Ertuğrul tarafından beyaz perdeye aktarılmış 1923 tarihli film'dir. Filmin yapımcılığını Kemal Film üstlenmiştir. 1923 yılında sinemalarda iki ayrı bölüm olarak (çift bilet karşılığında) seyirciye sunulmuştur.

Önemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bedia Muvahhit

Türk kadınların rol aldığı ilk sinema filmi ve Türk Kurtuluş Savaşı konulu ilk film olma özeliklerini taşır[1] Filmde Ayşe rolünü canlandıran Bedia Muvahhit ve Kezban rolünü canlandıran Neyyire Neyir, bir sinema filminde rol alan ilk Türk kadın oyuncular olarak sinema tarihine geçmiştir.[2]

Neyyire Neyir
(Münire Eyüp)

Romandan uyarlanması ve oyuncu seçimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Halide Edib Adıvar’ın Ateşten Gömlek romanı, 1922 yılında İkdam Gazetesi’nde yayımlandığında büyük ilgi uyandırmıştı; bunun üzerine filme aktarılması gündeme geldi. Adıvar, romanın kahramanı Ayşe ile Kezban’ı Rum veya Ermeni sanatçıların oynamasını istemedi.[3] Türk ve Müslüman kadınların oyunculuk yapması yasaktı ama filmde Türk kadınların rol alması şartı ile Muhsin Ertuğrul’a romanı filme çekmesi izni verildi. Ayşe rolünü oyuncu Rafet Muvahhit’in eşi Bedia Hanım üstlendi. Kezban rolünü canlandıracak oyuncu, gazete ilanı yolu ile bulundu. İlana yanıt veren Münire Eyüp, Kezban rolünü canlandırdı; afişlerde ismi “Neyyire Neyir” olarak yer aldı.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Film, İzmir'in işgali sırasında eşi ve çocuğu öldürülünce önce İstanbul’da işgali protesto mitinglerine katılan, sonra Anadolu’da hastabakıcılık yapan Ayşe ile aşık olduğu Binbaşı İhsan'ın sonları ölümle biten öyküsünü anlatır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Türk sinemasında ilkler, NTVmsnbc.com sitesi, 14 Kasım 2009". 29 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Şubat 2012. 
  2. ^ Cumhuriyet Ansiklopedisi Cilt 1 / 1923-1940. Yapı Kredi Yayınları. 2003. s. 26. ISBN 975-08-0409-0. 
  3. ^ "Behiç Günalan, Ateşten Gömlekli Kız, Fotopya.com.tr, Erişim tarihi:08.02.2012". 6 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Şubat 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]