Ateşte yürüme

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sri Lanka'daki bir Hindu festivalinde bir çocukla bereber ateşte yürüyen bir baba.

Ateşte yürüme, Hindistan Yarımadası, Malaya, Japonya, Çin, Fiji Adaları, Tahiti, Société Adaları, Yeni Zelanda, Mauritius, Bulgaristan ve İspanya gibi dünyanın birçok yöresinde uygulanan dinsel tören. İlkçağda Eski Yunan, Hindistan ve Çin'de de görülmüştür.

Ateşte yürümenin çeşitli biçimlerine rastlanır. En yaygını, sığ bir çukurun tabanına yerleştirilmiş bir kor tabakasının üzerinde hızla yürümektir. İnanan kişi, rahip ya da kahin, bazen alevli bir odun ateşinin içinden yürüyerek geçer. Fiji ve Mauritius'ta, odun korlarının yerine korlaşmış taşlar kullanır. "Ateş banyosu" denen törende ise, inanan kişinin başından aşağı korlar dökülür ya da bu kişi yanan bir meşaleyi vücudu üzerinde gezdirir.

Ateşte yürümeye çeşitli gerekçeler gösterilir. Bazen iyi ürün alınmasına, bazen de katılanların günahtan arındırılmasına yöneliktir. Suç işlediği ya da yalan söylediği öne sürülen kişinin suçsuzluğunu kanıtlamakiçin de ateş sınavundan geçmesi istenebilir. Yara almadan ateşte yürüyebilmek, kişinin suçsuzluğunu kanıtlar. Ateşte yürüyenler, yalnız inançları noksan olanların ateşten zarar gördüğüne, inançlıların korunduğuna inanırlar. İnananların, adak olarak da ateşte yürürler.

Ateşte yürüyenlerin üzerinde bazı yanıklar görülmekle birlikte, ateşten geçmeden önce korunmak için hiçbir özel önlem almadıkları düşünüldüğünde vücuttaki yanıkların olağandan çok daha az olduğu söylenebilir. Bu olgu yeterince açıklanabilmiş değildir.

Ortodoks Kilisesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ateşte yürüme (Bulgarca: Нестинарство, Nestinarstvo; Yunanca Αναστενάρια, Anastenaria), Bulgaristan ve Yunanistan'da, Roma İmparatorluğunun sonradan aziz ilan edilen önemli hristiyan kişiliklerinden, Büyük Konstantin ve annesi Helena adına hala yapılmaktadır. Her yıl 20 Mayıs'da yapılan St.Konstantin ve St. Helen anma günü 'nünde gelenek yaşatılmaktadır. Ama kimi hristiyanlar için olay bir pagan geleneği olarak görüldüğü için karşı çıkılır.