Ateşli Sabır

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ateşli Sabır
ANTONIO SKARMETA Ateşli Sabır (Can).jpg
Yazarı Antonio Skármeta
Orijinal ismi Ardiente Paciencia
El Cartero de Neruda (sonraki baskılarında)[1]
Çevirmen Tülin Şenruh (Afa)
Aziz Çalışlar (Can)
Ülke Şili Şili
Özgün dili İspanyolca
Dili Türkçe
Konu(lar) Senaryo-Oyun
Çağdaş Drama Dizisi (Can)
Türü Oyun
Yayınevi Afa Yayınları
Can Yayınları
Anadilinde
basım tarihi
1987 (Afa)
1989, 2002, 2003 (Can)
Yayın ortamı 3. Hamur
Sayfa sayısı 64
Boyut ve ağırlık 13 x 20 cm
ISBN 9754143110 (Afa)
9755101349 (Can)

Ateşli Sabır, Şilili yazar Antonio Skármeta'nın ilk kez Berlin'deyken 1982 yılında tiyatro oyunu olarak yayımladığı[2] eserinin adıdır. özgün adı Ardiente Paciencia olan oyun İngilizce konuşulan ülkelerde Türkçede olduğu gibi özgün adının tam çevirisiyle Burning Patience adıyla yayımlanmıştır.

Antonio Skármeta "Ateşli Sabır" adlı eserini önce radyo oyunu, sonra tiyatro oyunu nihayet bir kez de roman halinde yazdı.[3] Eser roman olarak basıldıktan sonra ilerleyen baskılarında Neruda'nın Postacısı adıyla da yayımlandı. Bu isim değişikliğinde eserin sinemaya aktarılmış olmasının da etkisi vardır.

Hırvat kökenli Şilili yazar Antonio Skármeta'nın onlarca ödül alan bu eseri tam otuz dile çevrilmiştir. Diktatör Pinochet'nin baskıcı rejimi yüzünden ülkesini terk etmek zorunda kalmış olan Skármeta yazarlık yaşamını Batı Berlin'de sürdürmüştür. Rejim değişikliğinden sonra ülkesine geri dönen yazar bu kez 2000 - 2003 tarihleri arasında Şili'nin Almanya Büyükelçisi olarak da görev yapmıştı.[1]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Şili'nin Isla Negra (İspanyolcada Kara Ada anlamına gelmekle birlikte bir ada değildir)[4] bölgesindeki küçük balıkçı kasabasında yaşayan 17 yaşındaki içine kapanık, sıradan köylü Mario Jimenez, orada yaşayan bütün balıkçılar gibi yoksul bir insandır. Baba mesleği olan balıkçılıktan haz etmeyen Mario bir gün tesadüfen bir postacılık işi bulur ve bütün yaşamı değişir. Görevi o bölgede sürgünde bulunan ünlü şair Pablo Neruda'nın mektuplarını günü gününe kendisine iletmektir. Neruda'nın dış dünyayla bağlantısını sağlayan tek kişi olarak zamanla şair ve saf genç arasında sıcak bir dostluk gelişir. Mario, Neruda' nın sayesinde şiirle tanışır ve yaşama bakış açısı derinden etkilenir. Kendi duygularının da farkına varmaya başlayan postacı kendi şiirlerini de yazmaya başlar.

Baskıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Skármeta'nın eserinin kendi ülkesi ve diğer bazı ülkelerdeki baskıları şunlardır[5]:

Yıl Ülke Adı Çevirmen Yayınevi ISBN
1985 Şili "Ardiente Paciencia" - Ediciones del Norte
1995 Şili "El Cartero de Neruda" - Plaza & Janés
1994 ABD "Burning Patience" Katherine Silver Graywolf Press ISBN 1555971970
2008 ABD "The Postman" Katherine Silver W.W. Norton & Co ISBN 0393330397
1987 Türkiye "Ateşli Sabır" Tülin Şenruh Afa Yayınları ISBN 975-414-311-0
1989 Türkiye "Ateşli Sabır" Aziz Çalışlar Can Yayınları ISBN 975-510-134-9
1998 Türkiye "Neruda'nın Postacısı" Zeynep Kumruluoğlu Aksoy Yayıncılık ISBN 975-312-141-5
1996 Hollanda "De postbode" Bakker
Almanya "Der Postmann"
Fransa "Une ardente patience"
Portekiz "O carteiro e o poeta"
İtalya "Il postino di Neruda" Garzanti Libri
"Postino" Anna Pavignano

Sinema uyarlamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Şilili yazar Antonio Skármeta'nın eseri iki kez sinemaya uyarlandı.

  • 1983 - Ardiente Paciencia, İlk uyarlama Şili'li yazarın kendisi tarafından yapıldı. 1983 yılında Şili'de çekilen filmi Antonio Skármeta yönetmiştir. Çekimleri Portekiz'de yapılan bu renkli film İspanyolcaydı ve yönetmenin/yazarın da filmde küçük bir rolü vardı, telgraf memurunu canlandırıyordu.[6]
  • 1994 - Il Postino (Postacı), Bu kez 1994'te İtalya - Fransa - Belçika ortak yapımı olarak gerçekleştirilen uyarlamayı İngiliz yönetmen Michael Radford yönetmişti. Fransız aktör Philippe Noiret'nin şair Pablo Neruda'yı canlandırdığı filmde, diğer başrol oyuncuları Massimo Troisi ve Maria Grazia Cucinotta'dı. Aynı zamanda senaryonun yazılmasına da katkısı olan Massimo Troisi çekimlerden hemen sonra kalp krizi geçirerek ölmüştü. İlk gösterimi 1 Eylül 1994'te Venedik Film Festivali'nde yapılan "Postacı", "en iyi film", "en iyi yönetmen", "en iyi senaryo", "en iyi erkek oyuncu" dallarında Oscar'a aday gösterilmiş, "en iyi orijinal şarkı" dalında bu ödülü almıştır. Ayrıca filme çeşitli yarışma ve festivallerde, aralarında 3 BAFTA, 1 David di Donatello ödülünün de bulunduğu tam 20 ödül verilmiş, 10 ödüle de aday gösterilmiştir.[7]

Oyunla filmin farkları[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmdeki hayali olaylar 1950'li yıllarda İtalya'da tenha bir adada geçer. (Oysa Antonio Skármeta'nın özgün romanında ve bundan uyarlanan 1983 yapımı Şili filminde olaylar 1970'lerde Şili'de Isla Negra adında küçük bir kasabada geçer)[8] Ünlü Şilili şair Pablo Neruda siyasi fikirlerinden dolayı buraya sürgüne gönderilmiştir. (Gerçek hayatta Neruda 1952 yılında İtalya'nın Capri adasında İtalyan tarihçi Edwin Cerio'nun villasında bir süre yaşamıştı, filme bu da esin kaynağı olmuştur, filmin çekimleri ise Sicilya'da Salina adasında yapılmıştır[9] Kitapta Mario Jimenez 17 yaşında bir gençken filmde Massimo Troisi'nin canlandırdığı Mario Jimenez 35-40 yaşları arasındadır.

Türkiye temsilleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Şilili yazar Antonio Skármeta'nın oyunu Metin Zakoğlu'nun kurucusu olduğu "Zakoğlu Tiyatrosu Kulis Oda Sahnesi"nde Haziran 2011 tarihinde sahnelenmeye başlamıştır. Tiyatro afişinde hem "Il Postino" hem de "Postacı" adlarının kullanıldığı oyunun, Metin Zekoğlu tarafından doğrudan tiyatro tekstinden değil de oyunun 1994 tarihli sinema filminden yeniden sahneye uyarlandığı belirtilmiştir. Zakoğlu aynı zamanda oyunu yönetmiş ve başrolünde (postacı Mario rolü) de oynamıştır. Bu romantik komedinin diğer rollerde Tuncay Beyazıt (Pablo Neruda) ve Nur Ertaş (Beatrice Russo) vardır[10].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]