Ateşdağlı (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 11.44, 7 Ocak 2017 tarihli sürüm (→‎Dış bağlantılar: düzeltme AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ateşdağlı
Film afişi
Yönetmen Temel Gürsu
Yapımcı Sungur Esen , İbrahim Mertoğlu
Senarist Safa Önal
Oyuncular Kadir İnanır
Harika Avcı
Kuzey Vargın
Ahmet Mekin
Görüntü yönetmeni Mustafa Yılmaz
Cinsi Sinema filmi
Renk Renkli
Yapım yılı 1985
Süre 84 dk
Ülke Türkiye
Dil Türkçe

Ateşdağlı, 1985 yapımı sinema film.

Konusu

Ateşdağlı Bekir (Kadir İnanır), Demircioğlu Yusuf (Kuzey Vargın) tarafından ihbar edilmiş ve uzun süre hapishanede yatmıştır. Hapiste kaldığı süre içinde hep intikam planları yapan Ateşdağlı, tahliye olunca 7 aylık gözetim cezasını çekmek üzere Çeşme'ye gelir. Aile dostu olan belediye başkanının aracılığıyla Mavilerin Yakup'un (Ahmet Mekin) evine yerleşir. Kızıyla (Harika Avcı) beraber yaşayan Yakup yakın zamanda bir tekne kazasında oğlunu kaybetmesi nedeniyle içine kapanık yaşamakta ve hatır zoruyla evinde ağırladığı Ateşdağlı'dan haz etmemektedir.

Gözetim altında olduğundan ilçe sınırlarının dışına çıkamayan Ateşdağlı, adamları aracılığıyla Demircioğlu Yusuf'u izletmektedir. Ateşdağlı'dan bir saldırı bekleyen Demircioğlu da ondan önce davranıp Ateşdağlı'nın eski kız arkadaşı Belkıs'ı onu vurması için zorlar. Belkıs Ateşdağlı'nın düzenlediği eğlencenin ertesinde onu vurmaya çalışır ancak buna cesaret edemez. Ateşdağlı'nın bu girişimden en azından sarsıldığını düşünen Demircioğlu, kendisini gözetleyen Ateşdağlı'nın adamı Sinan'ı da yanına çekmeye çalışır.

Ateşdağlı, evlerinde düzenledikleri geceye katılmadıkları için Yakup ve Hilal ile sert bir tartışmaya girer. Bu tartışmadan sonra Ateşdağlı ile Hilal arasında yakınlaşma başlar. Bu arada Sinan'ın kolay bir hedef olarak kendisini gözetlemesinden şüphelenen Demircioğlu Yusuf, Ateşdağlı'nın kendisine bir gece baskını yapacağından şüphelenerek hareket alanını kısıtlamak için polisi onun hakkında uyarır. Ateşdağlı geceden sabaha, Çeşme'den İstanbul'a gidip Demircioğlu'nu öldürüp dönmeyi planlamaktadır. Planını öğrenen Hilal onu vazgeçirmeye çalışır ama Ateşdağlı yola koyulur, ancak ilçe çıkışında polisler tarafından yakalanır.

Kendisini Hilal'in ihbar ettiğinden şüphelenerek, ona kızması ertesi gün de oğlunun kaza geçirerek öldüğü tekneyi yakmak isteyen Yakup'u bundan vazgeçirmesiyle ikiliyle Ateşdağlı arasındaki soğukluk sona erer. Ancak Hilal Ateşdağlı'nın beraber olma isteğini onun yaşam tarzını beğenmediği için reddeder. Ateşdağlı onu yanına alarak Başkomiser'in telefonundan aradığı Demircioğlu'na barış ilan eder. Ancak Demircioğlu buna inanmaz ve kendi tarafına çektiğini sandığı Sinan'ı vurması için Ateşdağlı'nın üzerine gönderir. Ateşdağlı, Hilal ile evlilik hazırlıklarına giriştiği sırada Demircioğlu Yusuf'un Sinan'ı üzerine saldırtmak için gönderdiğini öğrenir. Ateşdağlı'nın bilgisi dahilinde göstermelik olarak Demircioğlu'na yaklaşan Sinan Çeşme'ye ualşmasına rağmen Demircioğlu'nun istediğini yapmaz. Bunun üzerine Sinan'ı takip etmek için Çeşme'ye gelen Demircioğlu'nun adamları Ateşdağlı'yı vurur.

Kolundan yaralanan Ateşdağlı kendisinin öldürüldüğünü sanan Demircioğlu'ndan intikam almak için yola çıkar. Demircioğlu'nun evini basarak, tabancasını onun başına dayadığı sırada Demircioğlu'nun çocuğunun gözyaşlarını duyan Ateşdağlı onu öldürmekten vazgeçer.

Oyuncular

Oyuncu Rolü
Kadir İnanır Ateşdağlı Bekir
Harika Avcı Hilal
Kuzey Vargın Demircioğlu Yusuf
Ahmet Mekin Mavilerin Yakup
Merih Fırat Belkıs
Leyla Önder Yusuf'un eşi
Salih Kırmızı Sinan
İhsan Baysal İskender
Reha Yurdakul Derviş
Çetin Köroğlu Başkomiser Cevat Aktan
İsmail Hakkı Şen Belediye Reisi Cemal
Turgut Özatay Reşit
Tuna Tunç Şerif
Oktar Durukan Ali Cemil
Tahsin Koray Resul
Erol Emerli Hapishane Müdürü

Dış bağlantılar