Ateş Altında Cesaret

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Courage Under Fire
Ateş altında cesaret film posteri
YönetmenEdward Zwick
YapımcıJohn Davis
Joseph M. Singer
David T. Friendly
SenaristPatrick Sheane Duncan
OyuncularDenzel Washington
Meg Ryan
Lou Diamond Phillips
Matt Damon
Michael Moriarty
ve Scott Glenn
MüzikJames Horner
Görüntü yönetmeniRoger Deakins
KurguSteven Rosenblum
Dağıtıcı20th Century Fox
Çıkış tarih(ler)i12 Temmuz 1996
Süre117 dak.
Dilİngilizce

Ateş Altında Cesaret (Courage Under Fire); yönetmenliğini Edward Zwick'in yaptığı ve başrollerini Denzel Washington ve Meg Ryan'ın paylaştığı dramatik-savaş filmi.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir kurtarma helikopterinin pilotu olan Yüzbaşı Karen Walden, Çöl Fırtınası Harekatı'nda bir Kum Fırtınasında helikopteri düştükten ve helikopter ekibi kurtarıldıktan hemen sonra ölür. İlk önce düşen helikopterin ekibini kurtarışının takdire değer olduğu, daha sonra da helikopteri düştükten sonra Iraklıları püskürtmek için ekibini bir arada tuttuğu sanılır.

Öte yandan yine bu harekâtta yer alan ve yanlışlıkla Irak tankı yerine bir Amerikan tankını vurup bir askerin ölümüne neden olan Yarbay Serling geçmişini unutamamakta ve vicdan azabı çekmektedir. Bu olaydan sonra Ordu Yarbay Serling'i Yüzbaşı Karen Walden'ın ailesine Onur Madalyasını vermekle görevlendirilir. Çünkü Amerikan hükûmeti ilk kez bir kadına yani Yüzbaşı Karen Walden'a şeref madalyası vermeyi planlamaktadır, ama ilk önce olayın kesinleşmesi gereklidir. Karen Walden'ın nasıl öldüğü ve askerlerini nasıl kurtardığı öğrenilmelidir. Ancak Yarbay Serling'in ekipten ve bölgedeki askerlerden elde ettiği çelişen ifadeler, Walden'ın gerçekten bu madalyayı hak edip etmediğini sorgulamasına yol açar.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]