Atay Uslu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Atay Uslu
Türkiye Büyük Millet Meclisi
26. dönem milletvekili
Görevde
Makama geliş
17 Kasım 2015
Seçim Bölgesi Kasım 2015Antalya
Kişisel bilgiler
Doğum 1970 (49-50 yaşında)
Antalya, Türkiye
Partisi Adalet ve Kalkınma Partisi
Bitirdiği okul Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi
Mesleği Bürokrat

Atay Uslu (d. 1970, Antalya), Türk siyasetçi ve bürokrat. TBMM 26. Dönem Antalya Milletvekili AK Parti TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi, Mülteci Hakları Alt Komisyonu Başkanı, Akdeniz Parlamenterler Asamblesi Üyesi, AK Parti Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevlerini yürütmektedir.

1970 Antalya doğumlu. İlk ve Orta eğitimini Finike'de tamamladı. 1987 yılında Finike Cumhuriyet Lisesi’nden mezun oldu. 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'ne girmeye hak kazandı. 1991 yılında Fakülteyi iyi derece ile tamamladı.

1991-1999 yılları arasında Finike’de tarım ve gıda sektöründe faaliyet gösteren aile işletmesi içinde yönetici olarak çalıştı.

2000 yılında İçişleri Bakanlığının açtığı Kaymakamlık sınavını kazanarak Antalya'da Mülki İdare Amirliği mesleğine başladı.

Kamu Diploması, Kamu Yönetiminin Yeniden Yapılanması, AB Fonlarından Faydalanılması, Güvenlik Sektörünün Sivil Gözetiminin Geliştirilmesi, Yerel Yönetimlerinin Avrupalılaştırılması, Afet yönetimi,  E-devlet, Entegrasyon/Uyum Politikaları, Mülteci hakları konularında çalışmalarda bulundu.

1 yıl süreyle İngiltere Leicester Üniversitesi’nde eğitim ve araştırmada bulundu.

Isparta Eğirdir, Kütahya Gediz Kaymakam Vekilliklerinde bulundu.

2004 yılında Isparta’nın Yenisarbademli İlçesi Kaymakamlığına, 2006 yılında Ağrı Taşlıçay Kaymakamlığına atandı.

2007-2010 yılları arasında Antalya İbradı Kaymakamlığı görevlerinde bulundu.

2010-2013 yıllarında Van Vali Yardımcılığı görevinde bulundu.

Van depreminde Van Vali Yardımcısı görevini yürüttü. 2011 yılında yasanan büyük felaket sonrası Van’da hayatın normallesmesi çalışmalarında bulundu. Van Deprem Koordinasyon Merkezi Yöneticiliğini yürüttü. Deprem sürecinin basından 2013 yılı ortasına kadar devam eden yaklaşık 2 yıllık iyileştirme sürecinin koordinasyonda görev aldı. Arama-Kurtarma,  enkazların kaldırılması ve Konteyner kentlerin kurulması, bir yılda 20.000 kalıcı konutun inşası ve teslimi, Yeni Van’ın kurulması çalışmalarının içinde bulundu.

2013 yılinda İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı olarak Ankara’ya atandı.

Düzenli göçmenlerle ve sığınmacılarla ilgili olarak "Türkiye’ye uyumları" konusunda proje uygulamaları ve politika oluşturma çalışmaları yaptı.  Yabancıların ülkemize uyumu, hak ve yükümlülükleri konusunda bilgi vermek ve göçmenlerin her türlü sorununa cevap bulmak üzere kurulan çok dilli ilgili Yabancılar İletişim Merkezinin (YIMER-157)  kuruluş çalışmalarını koordine etti.

1 Kasım 2015 seçimlerinde 26. Dönem Antalya Milletvekili seçildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi, Mülteci Hakları Alt Komisyonu Başkanı.

Akdeniz Parlamenterler Asamblesi Üyesi, AK Parti Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevlerini yürütmektedir.

İngilizce biliyor.

Seyhan Hanım'la evlidir.   

Fatima Sezen, Zeynep Hilal ve Ayşe Ezgi adlı 3 kız çocuğu sahibidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]