Atatürk Kültür Merkezi (Samsun)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Atatürk Kültür Merkezi
Samsun Atatürk Kültür Merkezi.jpg
Genel bilgiler
Tür Sanat evi
Mimari tarz Opera binası
Konum İlkadım, Samsun
Başlama 1991
Tamamlanma 2000
Sahip Devlet Opera ve Balesi GM

Atatürk Kültür Merkezi (AKM), Samsun ilinin, İlkadım ilçesi içerisinde yer alan, yapımı 2000 yılında tamamlanan ve 19 Mayıs 2001 tarihinde faaliyete geçen kültürel organizasyonların yapıldığı bir sanat merkezidir. Projelendirilmesi itibarıyla opera binası olacak şekilde tasarlanmış ve kuşbakışı bakıldığında kuyruklu piyano görünümü hissettirmesi planlanmıştır.

AKM, 2001 ve 2008 yılları arasında belediyelerin, çeşitli kurumların ve toplulukların gösterileri ve organizasyonlarının yapıldığı bir merkez olarak kullanılmıştır. Maliye Bakanlığı'nın 2008 yılında Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü'nün kadro onayının ardından[1][2][3] bina, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'ne devredilmiş ve bu tarihten itibaren esas yapılış amacına uygun olarak kullanılmaya başlanmıştır.

AKM'de ' Büyük ' ve ' Küçük ' adlarında iki adet gösteri salonu bulunmaktadır. Bunlardan; Büyük Salon 550, Küçük Salon 210 kişiliktir. İki salonda uluslararası standartlarda ses ve ışık ekipmanları ile donatılmış, gerekli her türlü teknolojik alt yapıya sahiptir. 'Büyük Salon' sahnesi altında orkestra ekibinin eserlere eşlik ederken yer aldığı bir 'Orkestra Çukuru' bulunmaktadır. Opera, bale, operet, müzikal, Çocuk temsili vb. eserlerde ve büyük orkestra ve koro gruplarının yer aldığı konserlerde 'Büyük Salon', oda müziği gibi küçük orkestra ve koro gruplarının yer aldığı konserler ve bazı çocuk etkinliklerinde 'Küçük Salon' kullanılmaktadır.

AKM içerisinde; bale, orkestra ve koro sanatçılarının grup veya solo olarak çalışabildikleri birbirinden bağımsız birçok çalışma alanı, erkek ve kadın sanatçılar için ayrı kulisler, gerekli her türlü üretimin yapılabildiği birçok atölye ve binanın 7. katında 'Samsun Opera Bale Kulübü'ne ait bir restaurant bulunmaktadır.

AKM'de aynı zamanda; Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde yer alan iki ayrı kuruluş daha faaliyetlerini sürdürmektedir. Bunlar; Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'ne bağlı Samsun Devlet Tiyatrosu ve Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü'ne bağlı 'Samsun Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'dur. Ayrıca, kamu ve özel statülü kuruluşlar Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü'ne başvurmaları dahilinde AKM'de her türlü etkinliklerini gerçekleştirebilmektedirler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Samsun Devlet Opera ve Balesi Kuruldu". 17 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2013. 
  2. ^ Kurulma kararı 27 Ocak 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. kultur.gov.tr - Erişim Tarihi: 03 Kasım 2013
  3. ^ 15 yılda kurulan opera 4 Kasım 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. radikal.com.tr - Erişim tarihi: 03 Kasım 2013