Ataşe

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ataşe, bir ülkenin başka bir ülkedeki diplomatik görevlerinde belirli bir uzmanlık alanı ile ilgili olarak temsil ve bilgi toplama vazifelerini icra eden elçilik görevlisidir.[1][2]

Ataşeler, diplomatik dokunulmazlığa sahiptirler. Siyasal bir memur olan bu görevli, bulunduğu yabancı devletin durumu ve davranışlarını yetki alanı dahilinde izler ve hükûmetine bildirir. Bu bilgi toplama hareketi "kanuni casusluk" olarak kabul edilir.[kaynak belirtilmeli]

Askerî ataşe[değiştir | kaynağı değiştir]

Askerî ataşeler, bağlı oldukları silahlı kuvvetlerin temsilcisi olarak elçiliğin askerî danışmanlığını yaparlar ve bilgi toplarlar.

Bilim ataşesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilim ataşeleri, Bilim ve teknoloji konusunda uzmanlaşmış elçilik görevlisi ve danışmanıdır.

Basın ataşesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazılı, görsel ve işitsel medya alanlarında uzmanlaşmış elçilik görevlisi ve danışmanıdır.

Ticaret ataşesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ticaret ataşesi veya ticarî ataşe, bulunduğu yabancı ülke ile kendi ülkesi arasındaki ticaret ilişkilerini izler, ticaret anlaşmalarının hazırlanmasında rol alır ve kendi ülkelerinin ekonomik çıkarlarının korunması doğrultusunda danışma görevi yapar.

Kültür ataşesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kültürel tanıtım ve iş birliği konularında uzmanlaşmış elçilik görevlisi ve danışmanıdır.

Güvenlik ataşesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Güvenlik Ataşeleri Misyon Şefinin (Büyükelçiliklerde Büyükelçi, Başkonsolosluklarda Başkonsolos)yakın koruması ve Büyükelçilik ve Başkonsolosluklara yapılabilecek terör saldırılarını önleyecek özel koruma memurlarıdır.

Eğitim ataşesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğitim ve öğretim konularında uzmanlaşmış elçilik görevlisi ve danışmanıdır.

Din ataşesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Vatandaşlarına dini konuda hizmet vermek üzere gelmiş olan ilgili din alanında, genelde başkonsolosa bağlı çalışan diplomat.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "attaché". Merriam-Webster Online Dictionary. 10 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mart 2016.  "Attachée" is not listed, either as an alternate form under attaché or as a separate entry.
  2. ^ "attaché". Cambridge Dictionaries online. Definition of attaché from the Cambridge Academic Content Dictionary © Cambridge University Press. 8 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mart 2016. "Attachée" is not listed, either as an alternate form under attaché or as a separate entry.