Asturias komünü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
1934 Asturias maden işçileri grevi
Localización de Asturias.svg
Asturias bölgesinin haritadaki yeri
Tarih 4-19 Ekim 1934
Yer Asturias, İspanya
Sebep Maden işçilerinin grevi
Yöntem Grev ve ayaklanma
Sonuç Ayaklanmaya dönüşen grev hareketi bastırıldı.
Taraflar
Asturiaslı madenciler İspanyol Ordusu
İspanyol Donanması
Öne çıkan kişiler
Belarmino Tomás
Ramón González Peña
Alejandro Lerroux y García
Eduardo López Ochoa
General Francisco Franco
Kayıplar
1,700 ölü
15,000 – 30,000 kişi yakalandı
260 ölü

Asturias Komünü (diğer adıyla Asturias Devrimi) 4 Ekim - 12 Kasım 1934 tarihleri arasında sol kanat maden işçilerinin İspanya'nın Asturias bölgesinde ilan ettikleri komün hükümetidir.

İspanya İç Savaşı'nın hemen öncesinde, yükselen faşizme ve parlamenter rejimin çıkmaza girmesine karşı başta Madrid ve Barselona olmak üzere İspanya'nın birçok kentinde ayaklanmalar yaşanmıştı. 19 Kasım 1933 tarihinde yapılan seçimlerde José María Gil Robles'un başında bulunduğu aşırı sağ koalisyonun (CEDA) başarısı ve Alejandro Lerroux'nun merkez sağ Radikal Cumhuriyetçi Parti'si ile birlikte koalisyon hükûmeti kurması üzerine politik durum daha da gerginleşti. 1 Ekim 1934'te 3 CEDA üyesinin hükümete bakan olarak dahil edilmesi üzerine Asturias'ta maden işçileri genel grev ilan etti ve ayaklandı. İşçiler 5 Ekim'de başkent Oviedo'yu ele geçirdiler, yerel yöneticileri idam ettiler ve bir komün hükûmeti ilan ettiler.

Bunun üzerine sağcı hükûmet Fas'ta bulunan lejyoner ordusunu faşist General Franco komutasında bölgeye sevketti. Franco uyguladığı yoğun şiddet sonucu ayaklanmayı 12 Kasım'da bastırdı. Kentte büyük bir yıkıma yol açtı. Bu olaydan sonra solcular tarafından "Asturias Kasabı" olarak adlandırıldı. Franco'nun saldırısı sonucu 5 bin kişi öldürüldü ve 30 binden fazla işçi tutuklandı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  • İspanya İç Savaşı

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]