Astronot balığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Astronot balığı
Astronotus ocellatus.jpg
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Actinopterygii
Takım: Cichliformes
Familya: Cichlidae
Alt familya: Astronotinae
Cins: Astronotus
Tür: A. ocellatus
İkili adlandırma
Astronotus ocellatus
Agassiz, 1831

Astronot balığı ya da Oskar (Astronotus ocellatus), doğal yaşam alanı Güney Amerika olan, yaklaşık 35–45 cm boyutlarında, yutabileceği tüm küçük balıklara karşı saldırgan bir balık cinsidir. Yaklaşık olarak 10 yıl ömürleri vardır.

Genellikle Amazon Nehri'nin Rio de Janeiro ve Paraguay havzalarında yaşamlarını sürdürürler. Yurt dışında Oskar adı ile anılırlar.

Kendi türüne uygun sert karakterli, bölgesine ait balıklarla birlikte beslenebilir. Küçük ve sakin balık türleri ile bir arada bulundurulmamalıdır. Saldırgan ve etoburdurlar. Otçul beslenme de diyetlerinden eksik edilmemelidir. Akvaryumun genellikle alt ve orta kısımlarında yüzer. Geniş su hacmi ister, balık başına asgari 150 litre su hacmi sağlanması uygun olacaktır. Yaşadığı suyun pH seviyesi 6,5-7,5 arasında olmalıdır ve sularının 23-27 °C sıcaklıkta olmasından hoşlanırlar. En az 300 litrelik bir akvaryum gerektiren bu balıkların bakımı tecrübe gerektirir. Genellikle küçükken alınırlar ama kısa sürede çok büyürler ve eğer küçük bir akvaryuma salınmışlarsa ileride rahat edemeyebilirler. Gerekli su şartları ve eş balıklar bulunursa yumurtayla akvaryum ortamında çoğalabilir. Bir kerede yaklaşık 2000 yumurta bırakabilirler ve yumurtalarını düz yüzeylerin üzerine bırakırlar. Dişi de erkek de, yumurtalara bakar.

Strese girip çeşitli hastalıklara (özellikle de beyaz benek) yakalanabilirler.

Çok fazla iştahlı oldukları için bulundukları akvaryum çabuk kirlenir. Bu yüzden de iyi bir filtreleme sistemi gerekir ve su değişimleri ihmal edilmemelidir. Güçlü oldukları için kumları kazıp taş ve bitkileri yerlerinden oynatabilirler. Bu yüzden akvaryumlarında bulunan dekorlar kütük gibi güçlü maddelerden yapılmalıdır. Bitkilerin çoğu uygun olmasa da iri yapraklı, sağlam bitkiler kullanılabilir. Akvaryum dekoru olarak kullanılan bitkileri sağlamlaştırmak için köklerinin üzerine de iri kayalar koyulmalıdır, bu sayede astronot balıklarınız bu bitkileri yerlerinden sökemez.

Sahiplerine çok çabuk alışırlar. Elinizi suya sokarsanız sağlıklı bir Astronot balığı muhtemelen kaçmayacaktır. Sahiplerinin elinden de yem yiyebilirler.

Japon balıkları-Canlı Doğuranlarla-Koi- ile kesinlikle yaşamaz. Malawi türü Çiklitgiller ile birlikte bulundurulması uygun olmasa da imkansız değildir. Astronotun en çok sevdiği yem Tavuk Ciğeridir, diyetlerinde ayda bir yemini sarımsak suyuna banıp veriniz. Bu balıklar aynı zamanda Jack Dempsey gibi sert yapılı Çiklit türleriyle veya Pacu türü Characinlerle beslenebilirler.