İstanbulya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Astipalaia sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
İstanbulya
Αστυπάλαια
Astipalea.jpg
Coğrafya
Koordinatlar 36°33′N, 26°21′E
Takımadası Oniki Ada
Denizi Ege
İklim Akdeniz
Siyasi
Adadaki ülke(ler)
Demografi
Nüfus 1,034 (1981)

İstanbulya (Yunanca: Αστυπάλαια, Astipalea), Ege Denizinde ada. Amorgos ve Kos (İstanköy) adaları arasında yer alır. Oniki Ada'nın en batıda olanıdır.

97 km²'lik bir alan kaplayan ada, dar bir kıstakla birbirine bağlanan iki dağ kütlesinden oluşur. Bu kıstak, eski Roma donanmasının barınağıydı. Batıdaki tepeler 450 m, doğudakiler ise 375 m yüksekliğe ulaşır. Denizden dimdik yükselen bir yalıyar biçimindeki kıyı, çok girintili çıkıntılıdır. Adanın merkezi olan Astipalaia (Kastillo olarak da bilinir) kenti, Maltezana Körfezinin batı yakasındaki Periyialion limanı ile birlikte bucak oluşturur.

Astipalaia, Milattan Önce 1400'den önce bir olasılıkla Giritlilerin elindeydi. Daha sonra, Doğu Peloponnesos'taki (Argolis) Epidauros'tan gelen Dorların kolonisi oldu. Adada bugün kullanılan lehçe de Argolis kökenlidir. Ardından sırasıyla Atina, Makedonya ve Mısır'a bağlanan Astipalaia, Roma döneminde büyük ölçüde bağımsız kaldı. MS 1207-1522 arasında bir Venedik ailesince yönetildi. 1522'de Osmanlıların eline geçti, 1648-68 ve 1821-28 dönemleri dışında, 1912'deki İtalyan işgaline değin Osmanlı yönetiminde kaldı. II. Dünya Savaşı'ndan sonra Yunanistan'a verildi.