Astipalaia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
İstanbulya
(Αστυπάλαια)
Coğrafya
Skyline of {{{resmi_ad}}}
Koordinatları: 36°33′N, 26°21′E
Takımadası: Oniki Ada
Denizi: Ege Denizi


İklimi: Akdeniz iklimi
Siyasi
Adadaki ülke(ler): Yunanistan Yunanistan
Demografi
Nüfusu: 1,034 (1981)

İstanbulya (Yunanca: Αστυπάλαια, Astipalea), Ege Denizinde ada. Amorgos ve Kos (İstanköy) adaları arasında yer alır. Oniki Ada'nın en batıda olanıdır.

97 km²'lik bir alan kaplayan ada, dar bir kıstakla birbirine bağlanan iki dağ kütlesinden oluşur. Bu kıstak, eski Roma donanmasının barınağıydı. Batıdaki tepeler 450 m, doğudakiler ise 375 m yüksekliğe ulaşır. Denizden dimdik yükselen bir yalıyar biçimindeki kıyı, çok girintili çıkıntılıdır. Adanın merkezi olan Astipalaia (Kastillo olarak da bilinir) kenti, Maltezana Körfezinin batı yakasındaki Periyialion limanı ile birlikte bucak oluşturur.

Astipalaia, Milattan Önce 1400'den önce bir olasılıkla Giritlilerin elindeydi. Daha sonra, Doğu Peloponnesos'taki (Argolis) Epidauros'tan gelen Dorların kolonisi oldu. Adada bugün kullanılan lehçe de Argolis kökenlidir. Ardından sırasıyla Atina, Makedonya ve Mısır'a bağlanan Astipalaia, Roma döneminde büyük ölçüde bağımsız kaldı. MS 1207-1522 arasında bir Venedik ailesince yönetildi. 1522'de Osmanlıların eline geçti, 1648-68 ve 1821-28 dönemleri dışında, 1912'deki İtalyan işgaline değin Osmanlı yönetiminde kaldı. II. Dünya Savaşı'ndan sonra Yunanistan'a verildi.