Assyria TV

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Assyria TV
Assyria-tv-logga.jpg
Tam adı Assyria TV
Kuruluş Eylül 2011
Sahibi Asur Medya Enstitüsü (AMI)
Dili Süryanice

(doğu ve batı lehçelerinde)

Yayın alanı Dünya çapında
Genel merkez Södertälje, İsveç
Websitesi http://www.assyriatv.org/

Assyria TV, öncesinde biiinen adıyla "The Hujada TV project" ya da "Hujåda TV project", bir Asuri-Süryani televizyon projesidir ve yayına web üzerinden başlamıştır. Assyria TV Södertälje, İsveç merkezlidir. Proje İsveçteki tüm Asur federasyonları tarafından finanse edilmiştir. Web tabanlı televizyon istasyonu Assyria TV, Asur Medya Enstitüsü'ne (AMI) aittir. Asur Medya Enstitüsü (AMI) ise 24 Eylül 2011 tarihinde Södertälje'de (İsveç) kuruldu. Assyria TV, 2019 yılından bu yana Isveç Devlet Basın ve Yayın Kurumu 'MPRT'ye kayıtlı.[1]

Televizyon istasyonu, Süryani (Asurlular) etnik halki yöneliktir. Bu tarihi yerli halk ana dil adı Suryoye, Suroye veya Suraye'dir.

Televizyon programları ağırlıklı olarak Süryani dilinde üretilmektedir. Süryanice'nin her iki lehçesi de kullanılır. Bir yandan batı Süryanice Surayt (Turoyo) diğer yandan doğu Süryanice Suret (Swadaya).

Ancak bazı programlar Arapça, Türkçe, Almanca, İngilizce, İsveççe Hollandaca ve Fransızca olarak da üretilmektedir. Assyria TV çeşitli sosyal medyadan alınabilir. Assyria TV yayıncısı ANB Sat arasında da gevşek bir işbirliği var.[2]

Televizyon programlarının çoğu Södertälje, İsveç'te üretilmektedir. Bununla birlikte, Süryani göçü geçmişine sahip nüfusu yüksek olan Avrupa şehirlerinden gelen formatlar da düzenli olarak yayınlanmaktadır. Bunlar arasında: Augsburg, Wiesbaden, Gütersloh, Gronau, Göteborg, Paris (çoğunlukla Sarcelles), Enschede, Brüksel ve Viyana.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Om oss". 31 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Wiederaufschaltung: ANB – Assyria TV kehrt auf Hot Bird 13° Ost zurück". 13 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]