Aslanbeyli, Kazah

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 41°13′52″K 45°10′3″D / 41.23111°K 45.1675°D / 41.23111; 45.1675

Flag of Azerbaijan.svg Aslanbəyli
Kazah Rayonu

Kazah Rayonu
Harita
Bilgiler
Nüfus 4 141[1]
Rakım 373 metre
Koordinatlar 41°13′52″K 45°10′3″D / 41.23111°K 45.1675°D / 41.23111; 45.1675
Posta Kodu AZ 3513
Alan Kodu +994 22 29
Genel bilgiler
Ülke Azerbaycan
Coğrafi Bölge Gence - Kazah Bölgesi
Rayon Kazah Rayonu

Aslanbeyli (Azerice 'Aslanbəyli'), eski ismi (Ali Bayramlı) Azerbaycan'ın Kazah Rayonunun idari biriminde köy. İnce deresinde bulunan 3 köyden biridir.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ismi aşiret başkanının isminden oluşmuştur. Köyün adını taşıyan Aslanbey 400-500 yıl önce yaşamıştır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün çok eski bir geçmişi vardır. Köyde tunç çağı ait 5 adet kurgan bulunmaktadır. Eskiden ince deresinde incu (Aslanbeyli köyü), Kimer (Kemerli köyü) ve Qamak (Kaymaklı köyü) aşiretleri yaşamıştır. Bunlardan en eskisi "incu" (Aslanbeyli) aşiretidir.

1982 yılında köy topraklarının bir bölümü Sovyet Rusyasının kararıyla Ermenistan SSCB-ye verilmiştir.

Sovyet döneminde köy bolşevik devrimcisi Ali Bayramovun adı ile "Ali Bayramlı" seçildi. 29 Mayıs 1996 yılında isim değiştirilerek "Aslanbeyli" ismi restore edilmiştir. Aslanbeyli köyü Karabağ Savaşı ve Kazak taraflardakı dövüşlerde 24 şehit verdi.

Şu anda köyde 400-500 yıllık tarihi olan kabir taşları var. 1977 yılında köyün sonunda tümör tepede bulunan taşları çıkartırken anıtkabir bulunur. Anıtkabir kırmızı taştan yapılmıştır. Kazah Rayonunda böyle taşlardan kırmızı köprünün yapılmasında kullanılmıştır. Anıtkabirin kapısı şah saraylarının kapısındaki süslere benziyor. Anıtkabir Gence şehrinde bulunan tonoza çok benziyor. Anıtkabirdeki tabutta boyu 2 metreden kısa olmayan bir erkek ve 1.50 metre boyunda kadın birlikte koyulmuştu. Onların saçı, el ve yüzlerinin rengi, kıyafetleri olduğu gibi kalıyordu. Bir çokları böyle sandılar ki, tabutdakı ceset köyün ismini taşıyan Aslanbeydir.

Coğrafyası[değiştir | kaynağı değiştir]

Aslanbeyli köyü Kazah Rayonunun batısında, İnce deresinde, İncesu nehrinin (Kürün kolu) vadisinde yer alır. Rayonun merkezi olan Kazah şehrinden 30 kilometre kuzey-batıda, Bakü - Gürcistan karayolundan 9 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Köyün arazisi batıdan Kaymaklı köyüyle, İnce deresine giden yoldan doğu yönünde Yukarı Salahlı kendiyle, kırsal arazilerden güney ve güneydoğudan Daş Salahlı, kuzeyden Birinci Şıhlı köyüyle, güneyden Batı Azerbaycan'ın (Şimdiki Ermenistan) Barana (Noyemberyan) rayonuyla komşudur. Vadi'de bulunan Aslanbəyli, Kaymaklı ve Kemerli köylerinin bulunduğu araziye İnce deresi denir. Aslanbəyli köyü, nüfusunun ve arazisinin büyüklüğüne göre derede en büyük köydür.

İklimi[değiştir | kaynağı değiştir]

İklimi ılıman kış ve sıcak yayla karakterize olunur. Kışı kurak geçer.

Nüfusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaklaşık 800'den fazla ev bulunan köyde 4.141 [1] kişi yaşıyor. Aslanbəyli köyü nüfusunun sayısına göre, rayonun idari merkezi olan Kazak şehri başta olmak üzere, Daş Salahlı, Dağ Kesemen ve Çaylı köylerinden sonra rayonda 4. büyük köydür.

Ünlü soyları[değiştir | kaynağı değiştir]

Din[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde Muhammed Peygamber döneminde yaşamış, Yemenli ve Osman Türk asıllı bir Müslüman, evliya, mistik ve filozof olan Veysel Karani nin kabri var ve bu soydan türeyen nesillere Karanallılar (Karaniler) diyorlar. Seyidovlar neslide bu soyun kollarından biridir. Müridizm bakış açısından kutsal bir mekandır. Her köy ünlüleri ile daha çok tanındığı gibi Aslanbeyli de her şeyden önce bu köyde yaşayıp toprağa havale edilen büyük nakşibendi evliyası Hacı Mahmut Efendi'nin adı, onun inançlıların ziyaret ettiği Hacı Mahmut Efendi Türbesi ile tanınıyor. Köy aşık sanatının, sözün beşiği olmaktan önce, aynı zamanda dini bir mekan - İslam dininin perveriş bulduğu inançlı insanların yurdu olarak da bilinir.

Aşık sanatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Aslanbeyli eskiden aşık sanatının, sözün beşiğidir. Aşıq sanatının çok büyük bir geçmişi vardır. İnce deresinden çok üstad, yetenekli âşıklar çıkmıştır ve şimdi de bu sanatı başarıyla sürdürüyorlar.

Tarım ve hayvancılık[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy tasarrufatının temelini tarımcılık, hayvancılık, tahılcılık, sebzecilik, bağcılık ve üzümcülük oluşturmaktadır. Ekonomi bitkileri tahıl, yonca, patates ve diğerleridir. Köyde büyük otlak alanları var. Aslanbeyli köylülerinin 1720 hektar tarım alanı var. Şunun da 800 hektara yakını tahıl, 290 hektarı yonca alanı, 700 hektara yakını, diğer tarım alanlarıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Fikrət Seyidov. Aslanbəylidən başlanan xatirələr. Bakı: 2000, 350 səh.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • ^ a b "İcra hakimiyyəti: Bələdiyyələr" (Azerice). Qazax Rayon İcra Hakimiyyəti. 7 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2015-10-18.  |yayıncı= dış bağlantı (yardım) Arxivləşdirilib.