İçeriğe atla

Aslan Kral II: Simba'nın Onuru

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aslan Kral II: Simba'nın Onuru
The Lion King II: Simba's Pride
VHS kapağı
YönetmenDarrell Rooney
YapımcıJeannine Roussel
SenaristFlip Kobler
Cindy Marcus
OyuncularMatthew Broderick
Neve Campbell
Moira Kelly
Nathan Lane
Ernie Sabella
Robert Guillaume
Andy Dick
MüzikNick Glennie-Smith
KurguPeter Lonsdale
StüdyoWalt Disney Video Premiere
Walt Disney Television Animation
Walt Disney Animation Australia
Walt Disney Animation Canada
DağıtıcıWalt Disney Home Video
Çıkış tarih(ler)i27 Ekim 1998
Süre82 dakika
ÜlkeABD
Dilİngilizce
Önceki filmAslan Kral

Aslan Kral II: Simba'nın Onuru (özgün adı: The Lion King II: Simba's Pride), 1998 Amerikan animasyonlu doğrudan video müzikal romantik drama filmidir. William Shakespeare'in Romeo ve Juliet'inden etkilenen konusuyla ve Aslan Kral ikinci bölümüyle Disney'in 1994 animasyon filmi Aslan Kral'in devamı niteliğindedir. Yönetmen Darrell Rooney'e göre, son taslak yavaş yavaş Romeo ve Juliet'in bir varyasyonu haline geldi.

Afrika'nın Gurur Topraklarında, Kral Simba ve Kraliçe Nala'nın kızı Kiara, babasının aşırı korumacı ebeveynliğinden rahatsız olur. Simba, çocukluk arkadaşları mirket Timon ve yaban domuzu Pumbaa'yı onu takip etmeleri için görevlendirir. Yasak "Outlands" a girdikten sonra Kiara, genç bir yavru olan Kovu ile tanışır ve timsahlar tarafından saldırıya uğrarlar. Ekip çalışmasını kullanarak kaçıyorlar ve Kiara bir noktada Kovu'yu bile kurtarıyor. Kovu, Kiara'nın oyununa misilleme yaptığında, Simba genç yavruyla tıpkı Kovu'nun annesi ve Yabancılar'ın lideri Zira ile yüzleşir. Zira, Simba'ya kendisini ve diğer Yabancıları nasıl sürgün ettiğini hatırlatır ve Simba'nın ölen amcası ve düşmanı Scar'ın yerine Kovu'nun geleceğini söyler.

Gurur Topraklarına döndükten sonra, Nala ve gururun geri kalanı Gurur Kayası'na geri dönerken Simba, Kiara'ya Yabancılar'ın yarattığı tehlike hakkında ders verir. Daha sonra ona birbirlerinin bir parçası olduklarını söyler. Outlands'de Zira, Kovu'ya Simba'nın Scar'ı öldürdüğünü ve ona saygı duyan herkesi sürgüne gönderdiğini hatırlatır. Kovu, Kiara ile arkadaş olmanın kötü olduğunu düşünmediğini açıklar ve Zira, Kovu'nun Kiara ile olan dostluğunu Simba'dan intikam almak için kullanabileceğini fark eder.

Birkaç yıl sonra, şimdi genç bir yetişkin olan Kiara, ilk solo avına başlar. Simba, Timon ve Pumbaa'nın onu gizlice takip etmesini sağlayarak Gurur Toprakları'ndan uzaklaşmasına neden olur. Zira'nın planının bir parçası olarak, Kovu'nun kardeşleri Nuka ve Vitani, Kiara'yı bir yangında yakalar ve Kovu'nun onu kurtarmasına izin verir. Simba, Kiara'yı kurtardığı için Kovu'nun yerini kabul etmek zorunda kalır. O gecenin ilerleyen saatlerinde Simba, babası Mufasa'yı antilop izdihamına düşmekten kurtarmaya çalışmakla ilgili bir kabus görür, ancak daha sonra Kovu'ya dönüşen ve Simba'yı ölüme gönderen Scar tarafından durdurulur.

Kovu, Simba'ya saldırmayı düşünür, ancak Kiara tarafından kesintiye uğrar ve onunla daha fazla zaman geçirmeye başlar. Kovu, şaman ve danışman olarak hizmet eden bir mandrill olan Rafiki onları ormana götürene kadar görevi ve Kiara'ya karşı hisleri arasında çelişkiye düşer. Swahili), iki aslanın aşık olmasına yardım ediyor. O gece, Simba, Nala'nın ikna edilmesinin gururuyla Kovu'nun Pride Rock'ta uyumasına izin verir. Kovu'nun Simba'yı öldürmediğini öğrenen Zira, onlara bir tuzak kurar.

Ertesi gün, Kovu bir kez daha görevini Kiara'ya açıklamaya çalışır, ancak Simba onu Gurur Toprakları'na götürür ve ona Scar'ın hikâyesini anlatır. Yabancılar Simba'ya saldırır, Nuka'nın ölümü ve Simba'nın kaçmasıyla sonuçlanır. Sonrasında Zira, Kovu'yu kaşıyarak ona karşı çıkmasına neden olur. Pride Rock'a dönen Kovu, Simba'dan af dilerken, sürgüne gönderilir. Kiara, Simba'ya mantıksız davrandığını fark ettirir ve Kovu'yu bulmak için kaçar. İki aslan daha sonra birbirlerini bulur ve aşklarını ilan ederler. İki gururu yeniden birleştirmeleri gerektiğini fark eden Kiara ve Kovu, Gurur Topraklarına geri döner ve onları savaşmayı bırakmaya ikna eder. Zira Zira, Simba'yı öldürmeye çalışır, ancak Kiara araya girer ve Zira düşerek ölür.

Düşmanı gidince Simba, yaptığı hata için Kovu'dan özür diler ve Yabancılar, Gurur Toprakları'na geri dönerler.

Matthew Broderick ... Simba (Volkan Severcan)

Neve Campbell ... Kiara (Şebnem Köstem)

Michelle Horn ... Çocuk Kiara (Elif Atakan)

Andy Dick ... Nuka (Naşit Özcan)

Robert Guillaume ... Rafiki (Engin Alkan)

Nathan Lane ... Timon (Ziya Kürküt)

Ernie Sabella ... Pumbaa (Naci Taşdöğen)

Jason Marsden ... Kovu (Arda Aydın)

Ryan O'Donohue ... Çocuk Kovu (Ömer Can Duna)

Edward Hibbert ... Zazu (Ali Ekber Diribaş)

James Earl Jones ... Mufasa (Talat Bulut)

Moira Kelly ... Nala (Özlem Demirel)

Suzanne Pleshette ... Zira (Ayla Algan)

Jim Cummings ... Scar (Osman Gidişoğlu)

Jennifer Lien ... Yetişkin Vitani (Gülbin Yeşil)

Lacey Chabert ... Çocuk Vitani (Hazal Erdal)

Lebo M. ... Anlatıcı (Kenan Vural)

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]