Aslan Heinrich

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Aslan Heinrich (Almanca; Heinrich der Löwe; 1129/1131 [1] – 6 Ağustos 1195 [1]), Saksonya dükü olarak sırasıyla 1142'de III. Heinrich ve Bavyera dükü olarak 1156'da XII. Heinrich[2] olarak hüküm süren Welf hanedanının üyesiydi.

Heinrich, rakip Hohenstaufen hanedanı onu izole etmeyi başarana ve sonunda İmparator Frederick Barbarossa ve Frederick'in oğlu ve halefi VI. Henry döneminde onu Bavyera ve Saksonya düklüklerinden alana kadar, zamanının en güçlü Alman prenslerinden biriydi.

Saltanatının zirvesindeyken, Kuzey ve Baltık denizlerinin kıyılarından Alpler'e ve Vestfalya'dan Pomeranya'ya uzanan geniş bir bölgeye hükmetti. Heinrich, bu büyük gücü kısmen siyasi ve askeri zekası ve kısmen de dört büyükbabasının mirasıyla kazandı.

Aile geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

1129 veya 1131'de Ravensburg'da [1] doğdu, [1] eski Saksonya dükleri Billung'ların varisi olan Bavyera ve Saksonya Dükü Mağrur Heinrich'in oğluydu. Annesi, [1] İmparator II. Lothair'in tek kızı ve Northeim'in Sakson topraklarının ve Brunswick kontları Brunones'in mülklerinin varisi İmparatoriçe Richenza'nın tek kızı olan Gertrude idi. [1]

Mirası[değiştir | kaynağı değiştir]

Aslan Heinrich İncili, 1170 yılından itibaren neredeyse sıfır durumda korunmuştur. Aşağı Saksonya'da bir kasaba olan Wolfenbüttel'deki Herzog August Kütüphanesinde yer almaktadır.

Aslan Heinrich, bugüne kadar popüler bir figür olmaya devam etmektedir.[3] Birinci Dünya Savaşı sırasında, Eiserner Heinrich adlı Aslan Heinrich'yi tasvir eden bir çivici, Alman savaş çabaları için para toplamak amacıyla Brunswick'te kullanıldı.

Nazi propagandası Heinrich'yi Nazi'nin Lebensraum politikasının atası ilan etti[4] ve Brunswick Katedrali ve mezarını "Ulusal Kutsama Yeri" haline getirdi.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d e f Emmerson 2013.
  2. ^ Karl H.E. Encyclopaedia Britannica. 
  3. ^ Matthias (31 Mayıs 2008). "Barbarossas Staatsfeind Nummer eins". Die Welt (Almanca). 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2013. 
  4. ^ "Heinrich der Löwe". Vernetztes Gedächtnis (Almanca). 11 Temmuz 2003 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2013. 
  5. ^ "About the Cathedral". Braunschweiger Dom. 23 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2013. 

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]