Aslan Abaşidze

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Aslan Abaşidze

Aslan Abaşidze (Gürcüce: ასლან აბაშიძე; 20 Temmuz 1938 Batum), Sovyetler Birliği, Gürcistan ve Acara Özerk Cumhuriyeti vatandaşı siyaset adamı. 1991 ve 2004 yılları arasında Acara Özerk Cumhuriyeti'nin başkanlığını yapmıştır.

Abaşidze ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Aslan Abaşidze, Batum'un önde gelen ailelerinden Abaşidzelerin bir kolu olan Müslüman Acaralı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Batum'daki Abaşidze ailesi, 18. yüzyılda İmereti'den Batum'a göçmüştür.

Aslan Abaşidze'nin annesi Bejanidze ailesinden Şahende Hanımdır. Dedesi Memed Abaşidze, ünlü bir yazar ve 1918 - 1921 yılları arasında Demokratik Gürcistan Cumhuriyeti parlamentosunun bir üyesiydi. Ancak Stalin döneminde, 1937'de kurşuna dizilerek öldürüldü. Aslan Abaşidze'nin babası ise Gulag adalarında on yıl sürgün edildi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Aslan Abaşidze, 1962'de Batum Devlet Üniversitesi Tarih ve Felsefe bölümünü bitirdi (1984'te Tbilisi Üniversitesi İktisat bölümünü bitirdi). Bir süre öğretmenliği yaptıktan sonra Komsomol'da çalıştı. Meslek oklunun müdürü, Batum şehir yönetim kurulu ikinci başkanı oldu. 1984'ten 1986'a kadar Acara Özerk Cumhuriyeti'nin Kamu Hizmetleri Bakanlığı ve ardından da Gürcistan'ın Kamu Hizmetleri Bakanılığına getirildi.

1991'de Acara Özerk Cumhuriyeti'nin Yüksek Kurulu başkanlığına, 1998'de bu göreve ilaveten devlet başkanlığına getirildi.

Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra, 1991'de Abaşidze "Bütün Gürcistan Diriliş Birlik Partisi"'ni kurdu ve bu parti Gürcistan meclisinde ikinci parti oldu. 1992'de Gürcistan'da meydana gelen darbeden yatarılmış istikrarsızlığından istifade ederek merkez hükumettin müdahale edemeyeceği bir iktidarı kurdu.

Abaşidze Rusya'nın da desteğiykle Eduard Shevardnadze'yi zorlayarak özerk cumhuriyetlerinin taleplerini kabul ettirdi. Abaşidze'nin Acara'sı zamanla kendi silahlı kuvvetlerine sahip olup merkez hükumetine vergi vermemez oldu.

2004 Krizi[değiştir | kaynağı değiştir]

2003'te Gül Devrimi ile Şevardnadze'nin iktidardan çekilmesinden sorna Ocak 2004'te gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı seçiminde Mikheil Saakashvili kazanıp Mart 2004'te genel seçimde de Gürcistan'ın "Bölünmez Bütünlüğü"'nü koruyacağına sözü veren Saakashvili liderliğindeki merkez hükûmeti kazandı.

Fakat Abaşizde seçim sonucunu kabullenmeyip Gürcistan'ın merkez hükûmeti ile Acara arasındaki trafiği kesmesi gibi tedbirleri alınca durum gerginleşti. 15 Mart 2004'te olağanüstü hal ilan edildi. 18 Mart 2004'te Saakashvili Batum'u ziyaret ederek Abaşidze ile görüştü ve meseleyi halletme konusunda anlaştı.

Ancak 2 Mayıs'ta Acara bölge sınırında köprüyü havaya uçurunca durumu tekrar gerginleşti. 5 Mayıs 2004'te dönemin Rusya Savunma Bakanı Sergei Borisovich Ivanov, Abaşizde ile görüşerek istifaya sevketti. Aynı gün, Abaşizde Rusya'ya sığındı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]