İçeriğe atla

Askold ve Dir

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Prens Dir ve Askold, 9. yüzyılda yaşamış olarak bilinen Rus knezleridir. Rus kroniği Geçmiş Yılların Hikâyesi (RusçaПовесть временных лет) Dir ve Askold'un, Novgorod prensi Rurik'in 862 yılında Tsargrad'a (Konstantinopolis) gitmesini istediği Vareg askerleri olduğunu bildiriyor. Gel gelelim, Nikon Kroniği Askold ve Dir'in Rurik'e düşman olduğunu anlatıyor.[1]

Askold ve Dir'in ataları Rus Vikingleri'dir.

Kardeşleri Prens Oleg ile olan ilişkileri biraz kötüdür. Prens Oleg bir olaydan dolayı Dir’i soğuğa bırakıp köpeklerin olduğu bir eve hapsettiği ve çeşitli işkenceler yaptığı bilinmektedir.

Dini inançları başlarda Vikingler’in inançlarıyla aynıydı. İskandinav mitolojisindeki karakterlere, tanrılara ve putlara inandıkları fakat sonrasında Hristiyanlığa geçiş yaptıkları biliniyor.

Yaşadıkları ve yönettikleri ülkenin iklimi sert bir iklime sahiptir. Kuzey Rusya’da yaşadıkları bilinmektedir. Birlikte birçok sefere katılmışlardır. İskandinavya’yı kuşatmışlardır. Atalarının yaşadığı yerleri yakından görme fırsatı bulmuşlardır. Prens Dir ve askerlerinin savaş stratejileri Moğol savaş stratejilerine benzemektedir. Bunun sebebi kültür kaynaşması olarak bilinmektedir.