Askold ve Dir

Vikipedi, özgür ansiklopedi


Prens Dir ve Askold 9. yüzyılda yaşamış olarak bilinen Rus knezleridir. Rus kroniği Geçmiş Yılların Hikayesi [Rusça: Повесть временных лет (Povest' vremennıh let)] Dir ve Askold'un, Novgorod prensi Rurik'in 862 yılında Tsargrad'a (Konstantinopolis) gitmesini istediği Vareg askerleri olduğunu bildiriyor. Gel gelelim, Nikon Kroniği [Rusça: Никоновская летопись (Nikonovskaya Letopis')] Askold ve Dir'in Rurik'e düşman olduğunu anlatıyor.[1]

Askold ve Dir'in ataları Rus Vikingleri'dir.

Kardeşleri Prens Oleg ile olan ilişkileri biraz kötüdür. Prens Oleg bir olaydan dolayı Dir’i soğuğa bırakıp köpeklerin olduğu bir eve hapsettiği ve çeşitli işkenceler yaptığı bilinmektedir.

Dini inançları başlarda Vikingler’in inançlarıyla aynıydı. İskandinav mitolojisindeki karakterlere, tanrılara ve putlara inandıkları fakat sonrasında Hristiyanlığa geçiş yaptıkları biliniyor.

Yaşadıkları ve yönettikleri ülkenin iklimi sert bir iklime sahiptir. Kuzey Rusya’da yaşadıkları bilinmektedir. Birlikte birçok sefere katılmışlardır. İskandinavya’yı kuşatmışlardır. Atalarının yaşadığı yerleri yakından görme fırsatı bulmuşlardır. Prens Dir ve askerlerinin savaş stratejileri Moğol savaş stratejilerine benzemektedir. Bunun sebebi kültür kaynaşması olarak bilinmektedir.

  1. ^ "Аскольд и Дир | Государственное управление в России в портретах" (Rusça). 1 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2021.