Asfalt tesisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yol yapımı için asfalt fabrikası
Asfalt tesisleri, gerekli sıcaklıkta homojen bir karışım için kuru sıcak agrega, dolgu ve asfalt karıştırma için kullanılan tesislerdir. Burada belirtilmesi gereken agrega, dolgu ve asfalt karıştırma belli bir oranda olmasıdır. Yaygın olarak otoyol, şehir yol ve otopark inşaatı için kullanılır.

Asfalt tesisi, sıcak bitüm ile değişik boyutlarda gruplandırılmış agreganın bir mikserde karıştırılarak serime hazır hale getirildiği tesistir.[1]

Tesis mobil veya sabit olarak inşa edilebilir. Mobil tesisler taşınabilir olduğundan işten işe götürülebilir. Sabit tesisler ise genellikle kalıcı yaşam alanlarının sezonluk veya yıllık yol inşa ve mevcut yol tamir ihtiyaçlarını karşılamak üzere genellikle şehir merkezleri dışında ancak olabildiğince yakın alanlarda inşa edilirler.

Asfalt tesisinin ana mantığı su içeriği alınan harmanlanmış bir agrega grubu ile belirli sıcaklıktaki sıcak bitümün karıştırılarak serime hazır hale getirilmesidir.

Asfalt tesisi tipleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Batch tipi asfalt tesisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mikserinin kapasitesi kadar karışım malzemesini üzerine alıp bunu belli süre karıştırarak boşaltan ve sonraki karışıma hazırlık yapan ünitelerdir. Üzerlerinde elek sistemi bulunmasından dolayı istenilen karışım oranlarının mükemmel olmasını sağlarlar. Mobil ve sabit olarak kendi içlerinde ikiye ayrılırlar.

Drum-mix tipi asfalt tesisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Üzerlerinde elek sistemi yoktur. Bu nedenle agrega hazırlanırken kullanılan kırma-eleme gruplarındaki elek sisteminin hassas olması gerekir. Kurutucudan malzeme geçerken kurutucunun bitimine yakın yerde bitüm ve diğer katkılar ilave edilir. Mikser yoktur. Bu nedenle batch tip tesislerdeki gibi bekleme süreleri burada olmaz. Karışımın kalitesi düşüktür bu sebeple Türkiye'de ürün kalitesi yüksek olan Batch tipi asfalt tesisleri tercih edilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Drees, Gerhard (2002). Baumaschinen und Bauverfahren Einsatzgebiete und Einsatzplanung. 3., völlig neu bearb. Aufl. Siri Krauß. Renningen. ISBN 978-3-8169-2060-1. OCLC 248352970.